Nem tejelnek a tehéntartók

A februári gazdatüntetést lezáró egyezségben a szaktárca vállalta, hogy literenként negyven forint exporttámogatást nyújt annak a feldolgozónak, amelyik megfizeti a 68 forintos irányárat, a termelőknek a tejkvóta után két forint támogatást nyújt, továbbá kifizeti azt a pénzt is, amit a tejpiac felborulása után nem kaptak meg a termelők. Vajon valóra váltak-e az ígéretek?

Gazdálkodás2004. 05. 14. péntek2004. 05. 14.
Nem tejelnek a tehéntartók


Kovács Gyula feleségével és két gyermekével közösen gazdálkodik a Szeghalom és Kertészsziget között húzódó töviskesi határrészen. Korábban csak szántóföldi növénytermesztéssel foglalkoztak, de a "több lábon állás" céljával 2002 tavaszán megvásárolták az egykori Szeghalmi Állami Gazdaságból létrejött Töviskesi Rt. tehenészeti telepét.
Jelenleg száztíz tehenet fejnek, naponta 2500-2600 liter extra minőségű tejet szállít el tőlük a Friesland Hungária Rt. Fejési rendszerük még hagyományos - azaz még az istállóban teszik rá a fejőgépet a tehenekre -, de már épül a fejőházuk. Az abrak- és tömegtakarmányt maguk állítják elő. Tavaly készült el a takarmánykeverő, így a tejelőtápot is maguk keverik, csak a szóját és az ásványianyag-kiegészítőket vásárolják.
- Egészen április 15-ig úgy véltük - mondta Kovács Gyula -, hogy a Friesland is megadja a literenkénti 68 forintos irányárat. Januárra 66,69, februárra 65,27 forintot fizetett. Április közepén kaptuk meg a márciusra vonatkozó elszámolást, ekkor értesültünk róla, hogy márciusra 61,57 forintot fizet az extra tejért. A Friesland sajnos nem veszi igénybe a literenkénti negyvenforintos exporttámogatást, így nem köteles megfizetni a 68 forintos irányárat. Nem értem, hogy ha a kormány a tejtermelőket kívánja támogatni, akkor miért nem közvetlenül nekik juttatja a pénzt, a feldolgozók közbeiktatása nélkül?
A Frieslandot egyébként korrekt partnernek tartják, mindig időben fizet, most is betartja a szerződést. Az év elején úgy állapodtak meg a feldolgozóval, hogy hatvan forint alá és hetven forint fölé nem mehet a tej ára.
{p}- Tavaly novemberben a 72 forintos irányárnál 5,3, decemberben 9,9 forinttal kaptunk kevesebbet. Ennek megtérítéséről márciusban meg is jelent a rendelet, most kell rá pályáznunk. A demonstrációval kicsikart megállapodás tartalmazta a tejtermelőket megillető kiegészítő támogatást, a 2004. január 1-jétől április 15-ig megtermelt tej literjére nyolc, illetve négy forintot. Erre is most pályázunk - bizakodik a feleség: Kovácsné dr. Kutasi Erzsébet.
Az egy literre jutó önköltséget még nem tudták kiszámítani, hiszen a tavalyi volt az első teljes évük, és az aszály miatt nagyon sovány terméseredmények születtek. Annyi bizonyos, hogy a mostani ár nem fedezi a költségeket.
- Ami a jövőt illeti - beszélt a tervekről Kovács Gyula -, kénytelenek vagyunk fejleszteni. Olyanformán, mint amikor valaki a csatában előre menekül. A gyakori belvíz és az aszály miatt csakis növénytermesztésre nem építhetjük a vállalkozásunkat. Úgy véljük, a tej hozama kevésbé függ a talaj minőségétől. Ugyanakkor, ha a tejtermelésben versenyképesek akarunk maradni, akkor korszerű fejőházat kell építenünk. Az épületek, a technika jobb kihasználása és a munkaerő optimális foglalkoztatása érdekében háromszáz fejőstehénre kell fejlesztenünk az állományt. Jelentősen csökkennének vele a fajlagos költségek.
- Egy ekkora méretű vállalkozást nem lehet egyik napról a másikra felszámolni - veszi át a szót Kovácsné. - A működéshez jelentős hitelt vettünk föl, amit vissza kell fizetnünk. Egyelőre bizakodunk, mindegyik évet azzal a reménnyel kezdjük, hogy jobb lesz az előzőnél. A fejőház építéséhez már felvettük a kedvezményes kamatozású agrárhitelt.
Kiss Pál István, a Friesland közép-európai igazgatója elmondta: áprilisban jelent meg az exporttámogatásról szóló rendelet, eszerint márciusra, áprilisra, májusra és júniusra is meg kellett volna fizetniük a 68 forintos literenkénti irányárat, és ezt nem vállalták. Tartják a szerződésben rögzített kötelezettségüket. A felvásárlási ár hónapról hónapra változik, márciusban csökkent, de januárban és februárban többet fizettek a 62 forintos országos átlagnál.
- Szerződésben előre rögzítjük, hogy mit tudunk fizetni, és azt megtartjuk. Lehet, hogy néhányan túlságosan keménynek találják a feltételeinket, de sajnos a piac rászorít bennünket - jelentette ki.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek