Mennyibe kerül az élőhely védelme?

A kormány elé ugyan még nem került az a tervezet, amely az ország területének nyolcadát vonná európai szintű védelem alá, de a gazdák már aggódnak, hogy ezután csak drágábban, igaz, a természetet szolgálva művelhetik földjeiket.

GazdálkodásMolnár Lajos2004. 10. 01. péntek2004. 10. 01.
Mennyibe kerül az élőhely védelme?


A Békés megyei Kétegyháza és környéke gazdái az interneten értesültek a Natura 2000 kormányrendelet tervezetéről. A hálózatba bevont területek között a saját helyrajzi számaikat is olvashatták. A kormányfőhöz címzett levelükben megfogalmazták: vagyoni, gazdasági hátrányuk származik földjeik védelem alá helyezéséből. Állítják, a kormányrendelet tervezetét a legfőbb érintettek megkerülésével készítették el.
- Nem támogatjuk természetvédelmi terület kialakítását földjeinken, gazdálkodni akarunk a birtokunkon - fogalmaztak a gazdák Medgyessy Péternek címzett levelükben.
A kormányrendelet tervezetéről Kétegyházán megtartott fórumon a földtulajdonosok nyilatkozatot fogadtak el. Azt kérik benne, hogy a kijelöléssel egyidejűleg határozzák meg az adott területre a konkrét korlátozásokat, illetve azt is, hogy emiatt mennyivel csökken annak jövedelmezősége és forgalmi értéke, ugyanakkor állapítsák meg az érte járó kártérítés összegét is.
A Békéscsabán élő Borzán László fedezte fel a Natura 2000 hálózat leírását a természetvédelmi szaktárca honlapján. Kárpótlással és örökséggel jutott 65 hektárhoz, tulajdona nyolcvan-kilencven százalékát érinti a Natura 2000 program. Borzán László felháborítónak tartja, hogy bár a rendelettervezet Magyarország mezőgazdasági területének egyharmadát, az ország összterületének huszonegy százalékát érinti, a gazdákat mégsem tájékoztatták róla.
Rózsavölgyi Péter, kétegyházi családi vállalkozó nyolcvanöt hektáron gazdálkodik, ebből a tervezet szerint tizenhatot vonnának be a Natura 2000 hálózatba. Így fogalmaz:
- Megdöbbentő, hogy fejünk fölött döntöttek a tulajdonunkban lévő területről. Ha az itt folyó termelést korlátozzák, a megkárosításunkat hogyan ellensúlyozzák? Bár ez a program az unióból jön, de balkáni módszerekkel akarják megvalósítani.
Magyar Gábor, a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium főosztályvezető-helyettese részben választ adott az aggodalmaskodó gazdáknak. Lapunkat tájékoztatta, hogy az Európai Bizottság szeretné, ha a következő költségvetési ciklusra a csatlakozó országok is kialakítanák az ellenőrzött és jóváhagyott hálózatot, és azt ennek megfelelően finanszíroznák. Jelenleg a tervezett terület 1 millió 950 ezer hektár, ebből megközelítően 1 millió 200 ezer hektár korábban nem élvezett védelmet, ennek körülbelül harmincöt százaléka erdő, húsz százaléka szántó, másik húsz százaléka gyep, a fönnmaradó rész halastó és nádas. A gazdálkodók által kifogásolt szántóterület két okból kerülhetett be a Natura 2000 hálózatba. Előfordulhat, hogy egy helyrajzi számon például hét hektár szántó mellett nagyon értékes egyhektáros gyep fekszik. Ilyen esetben a jövőben az lesz a megoldás, hogy a helyrajzi számot megosztva, a gyep kikerül a hálózatból. A szántók jelentős része különleges madárvédelmi terület, részben vonulási útvonal, illetve a túzok költőhelye.
- Minden egyes földrészletet meg kell vizsgálnunk, és meg kell állapítanunk - fogalmaz Magyar Gábor -, hogy minek alapján jelöltük ki a hálózatba, ettől függ az ott folyó tevékenység korlátozása. Ennek ellenében az államnak a gazdákat támogatásban kell részesítenie. A Nemzeti Vidékfejlesztési Tervet július 20-án fogadták el Brüsszelben, két intézkedési terv található benne a Natura 2000-ről.
A termelés korlátozásáról és az érte járó térítésről nem kormányrendelet készül, hanem külön államigazgatási határozat. Az ellentételezés nem pályázattal elnyerhető támogatás, hanem normatív alapú kompenzáció lesz. A korlátozások a tulajdonhoz való jogot nem sértik, a területek szabadon adhatók és vehetők maradnak, a természetvédelmi hatóság nem kíván élni elővásárlási jogával.
- Az eredeti tervek szerint az állami egyeztetés gyorsabb lett volna, azt reméltük, hogy néhány héten belül végzünk vele, és a konkrét tervezet ismeretében megkezdhetjük a gazdákkal a párbeszédet - reagált a szakember a jogosan felvetett észrevételekre.
Ennek előzményeként tették közzé április 17-én a tervezetet az interneten. Amint a tárcaközi egyeztetést befejezik, érdemi kérdéseikkel akkor fordulhatnak a gazdákhoz.

Ökológiai hálózat
Az Európai Unió által létrehozott Natura 2000 összefüggő európai ökológiai hálózat, amely a közösségi jelentőségű természetes élőhelytípusok, vadon élő állat- és növényfajok védelmével biztosítja a biológiai sokféleség megóvását, és hozzájárul kedvező természetvédelmi helyzetük fenntartásához, helyreállításához. A hálózat az Európai Unió 1979-ben megalkotott madárvédelmi irányelve és az 1992-ben elfogadott élőhelyvédelmi irányelv alapján jött létre, a területeket ezek alapján vonták be a hálózatba.
Magyarországon közösségi jelentőségű élőhelytípusok közül 46, növényfajok közül 36, madarak közül 91, egyéb állatfajok közül 105 fordul elő, a területeket ennek alapján jelölték ki. A tervezet szerint a Natura 2000 hálózata itthon mintegy 1,95 millió hektárt tesz ki, ez az ország területének huszonegy százaléka. A hálózat harminckilenc százalékban már korábban is védett természeti területekre épül.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek