Sokaknak nincs malaca

Bár az utóbbi hónapokban már nyereséget hoz az átlagos körülmények között gazdálkodó tenyésztőknek is a vágósertés előállítása, ez nem igaz az év egészét tekintve.

Gazdálkodás2004. 10. 22. péntek2004. 10. 22.
Sokaknak nincs malaca


Az év elejei nyomott árak okozta veszteséget jó, ha az év végén sikerül nullszaldóra fordítani: most a szakemberek élősúlykilónként húsz forintra becsülik a még meglévő, egész évre vonatkoztatható hiányt. Az uniós csatlakozás utáni időszak viszont jól sikerült a sertéstartóknak, jóformán - ez véletlen egybeesés - a csatlakozás utáni azonnal hegymenetbe indultak a felvásárlási árak, s a korábbi, kilónkénti 200-230 forintról már 360 forintra növekedtek. Ezt az irányvételt követték a húsárak is: a karaj kilója ma 900-950 forint.
A termelők az elmúlt két év veszteséget hozó időszaka miatt kevesebb állatot hizlaltak, a hetente értékesített vágósertések száma a korábbi nyolcvanezerről ma 65 ezerre csökkent. Az is igaz, hogy a piacokon hiánycikk és nagyon drága a malac. A mostani árak mellett már ismét többen szánnák rá magukat a hizlalásra, de nem áll módjukban malacot, süldőt venni.
Az év második felében az árak tehát emelkedtek, miközben a csúcsot döntő gabonatermés miatt a takarmány olcsóbbá vált. Mégsem rózsaszín a helyzet: az agrártárca október közepén - forráshiányra hivatkozva - felfüggesztette a hízónkénti kétezer foritos haszonállat-tartási támogatást, holott a termelők ettől várták a jövedelmezőség javulását. Ugyanakkor az agrárirányítás még néhány milliárd forint tavalyi támogatással is tartozik a hizlalóknak. A hazai sertéstenyésztőknek azonban lenne mit söpörniük saját házuk táján is: drágábban termelnek, mint sok külországban, és emiatt veszélyezteti őket az olcsó import hús, félsertés. Azt pedig még a legtájékozottabb szakértők sem tudják, hogy mennyit hoztak be belőle május óta. Azt viszont sejtik, hogy 55-60 ezer élő vágósertést is importáltak.
Az uniós átlagnál is olcsóbban termelnek például Brazíliában, nemcsak sertést, hanem szárnyasokat is. Ez a baromfitenyésztők számára gondot okoz, és félő, hogy a brazilok továbbra is borsot törnek a magyar orra alá. Felröppent ugyanis a hír, hogy az Európai Bizottság 270 ezer tonna baromfihús behozatalát akarja engedélyezni a dél-amerikai országból. Az olcsó brazil csirke eddig is sok bajt okozott az uniós gazdálkodóknak, mióta az import az 1995-ös 25 ezer tonnáról 330 ezer tonnára növekedett, amelynek zöme gyengébb minőségű, de nagyon olcsó fagyasztott csirke.
Az uniós csatlakozás eddig nem befolyásolta a hazai baromfihúsexportot, ugyanannyi a kiszállított mennyiség, mint annak előtte. Ámde pontosan senki sem tudja megmondani, hogy mennyi külföldi hús áramlott be az országba, mert a vámolás megszűnt, az importtételekről nincs országos statisztika. A csirkehús árát nem befolyásolta az import, most is annyi, mint hat évvel ezelőtt, nagykereskedelmi ára 340-350 forint között mozog; igaz viszont, hogy a disznóhús drágulásával a csirkéé is növekedett az utóbbi hónapokban.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek