Csempészett gének

Romániában olcsóbb némelyik hibrid kukorica vetőmagja, mint hazánkban. A határ menti termelők kisebb mennyiségben vetőmagot hoznak be, megkerülve a Nagylaknál felállított ellenőrző laboratóriumot.

GazdálkodásTanács Gábor2005. 03. 11. péntek2005. 03. 11.
Csempészett gének

A behozott vetőmagok nem GMO (génmódosított) termékek, ámde Romániában ezek nincsenek szigorúan elkülönítve a nem GMO-terményektől, így nagy a veszély, hogy kerül közéjük. Magyarországon január huszadika óta tilos génmódosított kukoricát termelni, forgalmazni, vagy akár - az országon való áthaladást leszámítva - a határon behozni. Az Európai Unió fajtalistáján ugyan szerepelnek génmódosított fajták, de az eredetileg nem GMO-fajtának számító kukorica tisztaságára szigorú szabályok ügyelnek. A Romániából behozott olcsó hibridkukorica-vetőmag GMO-fertőzött lehet, ez pedig veszélyeztetheti az ország által termelt összes kukorica későbbi értékesítését.
Az olcsó hibridkukorica-vetőmag veszélyeire a Vetőmag Szövetség és Terméktanács hívta fel a figyelmet. A kukorica szélporozta növény, ezért ha a kétféle (génmódosított és nem génmódosított) kukorica nincs megfelelően elkülönítve, akkor a nem génmódosított szervezet is szennyeződik.
- Az elkülönítésre vonatkozó szabályok Romániában nem elég szigorúak, ezért a behozott vetőmag tartalmazhat GMO-t - mondta el kérdésünkre dr. Hullán Tibor, a Vetőmag Szövetség és Terméktanács igazgatója. Ez azért okozhat problémát, mert az Európai Unió piaca jelenleg nem veszi meg a GMO-val szennyezett árut. Ha az olcsón behozott és GMO-val szennyezett vetőmagot elvetik, akkor egyrészt a szomszédos területeken lévő kukorica is GMO-fertőzötté válik, másrészt a 2005. évi termés értékesíthetőségét is veszélyeztetjük.
A Vetőmag Terméktanács igazgatója nyilatkozatához nem felejtette el hozzáfűzni, hogy az olcsó román vetőmag csak az esetleges GMO-szennyezettség miatt riasztó, a legálisan, vizsgálati okmányokkal és GMO-mentességet igazoló vizsgálati eredményekkel ellátott vetőmag-behozatal nem kifogásolható. De a vevő mindig győződjön meg a vetőmag minőségéről, és ne vállaljon maga és környezete számára kockázatot.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek