Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Már-már pattanásig feszült légkörben, hatvan helyen felállított útzáras demonstráció közben, de végül mégis megszületett a tüntető gazdák és a kormány közötti megállapodás - az agrárbéke azonban nem tartott sokáig.
Március 13-án, vasárnap Jakab István, a tiltakozó akciók vezetője és Németh Imre földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter aláírta a demonstrációt lezáró megállapodást. A dokumentumot Gyurcsány Ferenc miniszterelnök is ellenjegyezte. Az egyezségben a korábban elfogadott kormányzati kötelezettségvállalások mellé végül odakerült a sertéstartóknak és baromfitartóknak kifizethető tízmilliárd forintos segítség is. Ehhez azonban pluszpénzt nem ad a kormány a tárcának, az összeget saját keretének belső átcsoportosításaival kell megoldania. "Számszakilag" egyébként a sertéstartók jártak jobban, mivel nekik az összegből hatmilliárd, a baromfisoknak csupán négymilliárd forint jut.
A dokumentumban szereplő ígéretekről már - lapzártánk utáni - szerdai kormányülésén tárgyal a kabinet, s információink szerint egy héten belül meg is születhetnek az érvényesítésükhöz szükséges rendeletek.
Maga az aláírási aktus egyébként békülékeny hangulatban zajlott, a tárgyalópartnerek elnézést kértek az esetleges sértésekért, és megköszönték egymásnak a kompromisszumkészséget. Németh Imre megköszönte Jakab István viszonyulását, és kiemelte, hogy a kormány nem győzni akart a tárgyalásokon, hanem megállapodni. "A gazdatársadalmat sosem kívántam megsérteni, remélem, hogy a későbbiekben ezt ők is így fogják értékelni" - jelentette ki az agrárminiszter.
A megállapodás aláírása után azonban majdhogynem azonnal újabb vita robbant ki: végül is ki nyert az egyezséggel?
A tüntetők az "ideiglenes traktorparkoló"-vá vált fővárosi bázisukon, a Városliget melletti felvonulási téren rögtönzött gyűlésükön korszakos eredményként értékelték a megszületett kompromisszumot. (Jakab Istvánt a gazdák és a csatlakozó szimpatizánsok a Kossuth-nóta átiratával - "Jakab István azt üzente..." - köszöntötték.) Ezután már vasárnap hazaindultak a traktorok Budapestről.
{p}
Ám a tüntető szervezetek között is akadt, amelyik nem örült a megállapodásnak. Sákán Antal, a Sertéstermelők Szövetségének elnöke szerint az csak látszategyezség, s szervezete nem hagyja abba, csak felfüggeszti a demonstrációt, mivel a kontraktus semmiféle többlettámogatást nem tartalmaz. "Ez a megoldás nullát ér" - fogalmazott Sákán az aláírás után.
A kormány elégedett, és sikerként könyveli el az akció lezárását. A kormányfő hétfő reggel erről is beszélt a közszolgálati televízió reggeli műsorában.
A következőkben szó szerint idézünk nyilatkozatából. "Számomra világos volt, hogy eredmény és siker csak akkor van, ha nem engedünk a negyvennyolcból" - jelentette ki. Megjegyezte: Magyarországon egy sor olyan társadalmi csoport van, amelyik okkal és joggal érzi azt, jó lenne még több támogatás, és gondjaikat az állam, a kormány segítségével az adófizetők pénzéből, a költségvetés terhére oldanák meg. "Nem lehet valakik követelését a többi adófizető rovására teljesíteni. A közösért viselt felelősség előrébb való, mint bárkinek a részérdeke" - szögezte le.
Hozzátette: "Nem engedtem meg, hogy Németh Imrét, és személyén keresztül a kormányt bármilyen módon politikai nyomás alá vegyék a gazdák." A kormányfő szerint "a gazdák, a tüntetők a legfőbb kérdésekben meghátráltak, elfogadták, hogy a költségvetésen kívül nincs több támogatás, és a szakmát a politikától el kell választani".
Az utóbbi miniszterelnöki mondatokon felháborodtak a demonstrálók. Jakab István a távirati irodának így reagált a hét elején: Gyurcsány Ferenc kormányfő megkérdőjelezi a gazdákkal kötött megállapodás értékét, ezért újból összeül a Magosz válságstábja, és megvitatja, hogyan tovább. Jakab elfogadhatatlannak minősítette, hogy Gyurcsány Ferenc vasárnap még reális kompromisszumnak tartotta a megegyezést, nem egészen egy nappal később pedig már a gazdák meghátrálásáról és saját győzelméről beszélt. Jakab István előbb "semmit sem" tartott kizártnak, később azonban kiderült, újabb tüntetés mégsem lesz. Az elnök elmondta: a gazdáknak már a földeken van dolguk, a demonstrációs bizottság pedig az agrártárcával kötött megállapodás megvalósításán dolgozik a következő napokban. A traktorok nem mennek ki az utakra, és Budapestre sem térnek vissza.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu