Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
A hazai vidékfejlesztés legújabb lehetőségeit kínáló LEADER (francia betűszó: a Liasion Entre Actions pour le Development de l Economie Rurale rövidítés; jelentése magyarul: Közösségi kezdeményezés a vidék gazdasági fejlesztése érdekében) az Európai Unió egyik legsikeresebb közösségi programja. A 15 régebbi tagállamban, a 90-es évek elején azzal a céllal indult, hogy megállítsa az elszegényedő vidéki térségek további leszakadását. Azóta mintegy 1200 kistérségben indultak el helyi LEADER programok, és a tapasztalatok igen kedvezőek.
A LEADER - a pályázati rendszerek hagyományaitól eltérően - nem "felülről" ajánl programokat, nem egy vállalkozást vagy személyt támogat. A LEADER Programmal az Unió a helyi kezdeményezést, a kistérségi fejlesztést együtt megvalósítani kívánó helyi szervezetek, intézmények, vállalkozások összefogását, ösztönzi. Az Európai Unió a LEADER Program létrehozásakor abból a felismerésből indult ki, hogy a kistérségi fejlesztési programok hatékonyabban valósulnak meg, ha a helyi viszonyokat ismerő, ott élő emberek és szervezetek-intézmények javasolják a tennivalókat, módszereket és eszközöket. A kistérségekben lakó emberek kreativitására alapoz, hiszen ők tudják, melyek a térségük, településük kihasználatlan, kiaknázható adottságai.
A program egyik legfőbb erénye az, hogy az EU-tól lehívható pénzek felhasználásáról maguk dönthetnek azok a helyi közösségek, amelyek a saját fejlesztési elképzeléseiken alapuló úgynevezett "akciótervükkel" elnyerik a program támogatását.
A LEADER másik - az Európai Unióban mindenütt érvényesülő - célja az, hogy átalakítsa a kistérségi önkormányzati, vállalkozói és civil szféra gondolkodásmódját. Az Uniós tapasztalat igazolta a várakozásokat: ahol megértették a lényegét, ott a partnerség, a közös érdekek mentén kialakuló összefogás lép az elszigetelt, egyéni, esetenként egymást átfedő, esetenként akár egymást akadályozó törekvések helyére. Szétforgácsoltság helyett helyi közösségépítés, széthullás helyett a kistérségi társadalom önszervezése az eredmény, mindenki közös hasznára.
A LEADER nemzetközi tapasztalatai azt mutatják, hogy sokféle elképzeléshez lehet támogatást szerezni. A lényeg az, hogy a helyi program kidolgozása erős partnerségen alapuljon, és hozzájáruljon a kistérség fejlődéséhez. Egy-egy akciócsoport fejlesztési programja akkor számíthat sikerre, ha az adott terület (kistérség) sajátosságaira épít, és összhangban van a tagország vidékfejlesztési célkitűzéseivel is.
A LEADER támogatja a résztvevő vidéki térségek hálózatépítését az Európai Unió egész területén. Ez elősegíti, hogy bárki megismerhesse a többi LEADER-projektet, azok eredményeit, és belőlük akár ötleteket is meríthessen.
A LEADER módszer sikerét mi sem bizonyítja jobban, mint hogy 2007-től e partnerségi szisztéma alapján működik majd az EU vidékfejlesztése. Célszerű tehát a módszer minél szélesebb körű megismertetése, bevezetése Magyarországon is.
{p}
Partnerség a jövőért! - LEADER+ Program Magyarországon
Az Európai Unió LEADER Programja most indul Magyarországon, az AVOP (Nemzeti Fejlesztési Terv Agrár- és Vidékfejlesztési Operatív Programja) keretében, "LEADER+" néven.
A program hazánkban is aktivizálni kívánja a helyi közösségeket, önmaguk és a vidékfejlesztés érdekében. Kistérségi akciócsoportok szerveződnek majd, amelyek kialakítják a helyi vállalkozói, önkormányzati és civil szféra közös fejlesztési elképzeléseit és menedzselik a célok megvalósulását. A LEADER lelkét jelentő helyi akciócsoportok összefüggő területen, szomszédos települések összefogásaként alakulhatnak meg. Működésüket a nagyfokú decentralizáció és önállóság jellemzi.
Az AVOP LEADER+ Program első jelentős hazai eseménye az a tájékoztató nap, amelyre minden megyében 2005. május 26-án, egyidőben kerül sor. Az érdeklődők szakemberektől kapnak információkat a program működéséről és a bekapcsolódás módjáról, és ugyanott jelentkezhetnek is a folyamat következő rendezvényére.
A tájékoztató után néhány héttel az FVM minden régióban kétnapos képzést szervez a feltételeknek megfelelő, leendő akciócsoportok képviselőinek. A képzésen résztvevők megszerezhetik a LEADER filozófiájának gyakorlattá változtatásához, az akciócsoportok létrehozásához, az előpályázatok megírásához szükséges ismereteket.
Az előpályázatok kidolgozása, benyújtása és elbírálása után a sikeres kistérségek kidolgozzák a helyi akciótervüket, amely a pályázatuk alapja. Ezt a munkájukat újabb képzési program, valamint mentorok segítik.
Az AVOP LEADER+ keretében, az első fordulóban 2006. december 31-ig a legjobb 45-50 pályázó kistérség köthet szerződést fejlesztési projektjei megvalósítására, ami egyenként maximálisan 80-100 millió Ft támogatást jelent. Ez azonban csak a kezdet! A cél az, hogy az ilyen jellegű programok lefedjék az ország valamennyi vidéki térségét. Ehhez pedig további alapot és segítséget jelent majd az EU 2007-ben kezdődő új tervezési ciklusának LEADER típusú vidékfejlesztési programja.
További információk:
www.fvm.hu
www.promei.hu - ezen a honlapon olvasható a hét végétől a LEADER+ megyei szakértőinek listája és elérhetősége is.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu