Augusztus 27-én ismét benépesül a Kőbányai Vásárközpont, ott rendezik meg az Országos Mezőgazdasági és Élelmiszer-ipari Kiállítást, az OMÉK-ot.
Ez hazánk legnagyobb méretű agrárgazdasági kiállítása. Története egy híján száz éve, 1896-ban kezdődött. Azóta már hetvenháromszor rendezték meg, s a mostani, 74. rendezvény ismét történelmi pillanatnak számít, hiszen először mutatkozik be a magyar mezőgazdaság az Európai Unió részeként.
Az OMÉK szerepe mindig is kettős volt. Egyrészt számot adott az előző kiállítás óta eltelt időszakról - ezúttal az elmúlt öt év eredményeiről kell majd beszámolni -, másrészt utat kell mutatnia, tehát meg kell határoznia a következő évek terveit, céljait, feladatait, fejlesztéseit. Ez a kettős szerep az idei rendezvényen erőteljes hangsúllyal kerül a figyelem középpontjába, hiszen számot kell adni az uniós csatlakozás óta eltelt bő egy évről. Be kell számolni az uniós tagság tapasztalatairól, arról, hogy meg tudtunk-e felelni az új követelményeknek, és mennyire tudtunk élni az Európai Unión belül kínálkozó lehetőségekkel.
A kiállítás kilenc napjára több mint százezer látogatót várnak. A legnagyobb hazai agrárseregszemlére meghívást kaptak az uniós országok, de jelen lesznek az Amerikai Egyesült Államok, Oroszország, Szerbia, Románia, Ukrajna és Horvátország képviselői is. Várhatóan több ország agrárminisztere is ellátogat hozzánk ekkortájt, Budapestre várják az unió mezőgazdaságért felelős dán főbiztosát. A fő cél ezúttal is a magyarországi agrártermékek és élelmiszerek bemutatása, ugyanakkor a hazai szakemberek lemérhetik cégeik és áruik versenyképességét.
A Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium hétszázmillió forinttal járul hozzá a kiállítás megrendezéséhez. A Hungexpo Rt. által szervezett nagyszabású rendezvényen a kiállítók több mint negyvenezer négyzetméteren mutatkoznak be. A szervezők a szabadtéri területeket már teljes egészében értékesítették, a fedett területeknek pedig a hatvan százaléka foglalt már.
A kiállításon számos szakmai program várja az érdeklődőket, így például tanácskozásokat rendeznek a fenntartható fejlődésről, a vidékfejlesztésről, a falusi turizmusról, a géntechnológiáról, a növénytermesztésről, a kertészetről, az agrárkutatásról és az élelmiszer-biztonságról. A kiállítási terület egynegyedén a magyar állattenyésztők mutatkoznak be, várhatóan sok látogatót vonzanak az Állattenyésztők Szövetsége által rendezett élőállat-bemutatók, ahol a tenyészállatok mellett megtekinthetjük az őshonos magyar fajtákat is. Összesen 20-25 faj szerepel a kínálatban, a hagyományosnak számító állatok mellett ott lesznek az olyan reményteljes újdonságok is, mint például a strucc és az emu. A szervezők nemcsak a szakmai látogatókra gondolnak, hiszen olyan látványos kiegészítő programok lesznek, mint a lovas bemutatók, lovas versenyek vagy a gyerekek kocsikáztatása.