Savanyú tejünnep

Egyre szűkebb körben és egyre szomorúbban ünnepelik a tej világnapját május végén. A tejtermelői csoportok itthon megkondították a vészharangot, mert a gazdálkodók kétharmada veszteségesen termel, és sokan felhagynak a termeléssel.

GazdálkodásPethes József2005. 06. 03. péntek2005. 06. 03.
Savanyú tejünnep

A termelői csoportok 350 millió kilogramm tejkvótával rendelkeznek, ők termelik a tej egyötödét. Úgy gondolják, összefogással jövedelmezőbbé tehetik e tevékenységet: közös a beszerzés, az értékesítés, és magasabb árat tudnak elérni a feldolgozóknál. Most a termelők kiszolgáltatottak a feldolgozóknak - mondta Istvánfalvi Miklós, a Fehérvártej Kft. termelői csoport ügyvezetője.
A termelői csoportok hamarosan szövetségbe tömörülnek. Mert a baj eléggé nagy. Egy évvel az uniós csatlakozás után csalódottak a gazdálkodók, nincs kiszámíthatóság és szabályozottság, amire annyira vártak. Az alacsony tejár és a növekvő költségek miatt tavaly öt százalékkal csökkent a tejtermelés, még az FVM által meghirdetett kiegészítő támogatás és a kvótaalapú támogatás sem ellensúlyozta a literenkénti átlagosan hétforintos veszteséget.
A szükséges önerő hiányában sokan képtelenek lesznek a rövidesen lejáró határidőig megvalósítani a környezetvédelmi előírásoknak megfelelő beruházásaikat. Gond az is, hogy az idei kvótaalapú támogatásokhoz csak a jövő év márciusában jutnak hozzá. A feldolgozók is nehéz helyzetben vannak, mert egyre nagyobb arányt képviselnek az import tejtermékek: tavaly még csak nyolc, idén már húsz százalékot. A nagy áruházláncok közül néhány a saját márkás termékeit is külföldi alapanyagból állítja elő - mondta Besenyei Ferenc, a Pannontej Rt. igazgatósági elnöke. (Egy adat: kétszázötvenezer liter, külföldön illegálisan előállított, 2,8 százalékos zsírtartalmú tej érkezett mostanság hazánkba, mígnem a tárca megtiltotta az értékesítését.) A szakember felhívta a figyelmet arra is, hogy néhány külföldi tejtermék nem felel meg a hazai követelményeknek. Olyan tejtermékutánzatok vannak az üzletek polcain, amelyek növényi zsiradékból és tejipari melléktermékekből készülnek. Ezek ellen érdemi intézkedés nem történt.
Istvánfalvi Miklós, aki a Tej Terméktanács elnöke is, úgy véli, az agrártárca nem tudta kezelni az ágazat problémáit, a termékpálya-bizottság nem működik. Pedig a kormány tudna enyhíteni a gondokon, csökkenthetné az általa kivetett állat-egészségügyi és hullamegsemmisítési költségeket.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek