Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Az eddig megjelent hírekkel ellentétben nem üt vissza a kínai libamájtermelés felfuttatása magyar segítséggel. A hazai tenyésztők honi és uniós piacait a magyar-kínai vegyesvállalat tabuként kezeli - állítja a cég képviselője.
Kínában alapított vegyesvállalatot nemrégiben a Hortobágyi Lúdtenyésztő (HL) Rt. és a budapesti Ecoflex Kft. Az előbbi cég elsősorban takarmány-termesztési, lúd- és kacsatenyésztési, állattartási technológiákat telepít a távol-keleti országba, az utóbbi a tollfeldolgozásban szerzett szaktudásával segíti az ottani munkát. Erre az elmúlt hetekben olyan sajtóhírek röppentek fel hazánkban, hogy Medgyessy Péter volt miniszterelnök nagy odafigyeléssel bábáskodott a Kínában létrehozott Mongo Kft. születése felett, és ez a cég tönkreteszi a hazai lúdtartók exportlehetőségeit. Az ügy hátteréről, a közös vállalkozás céljairól Varga Ferencet, a Hortobágyi Lúdtenyésztő Rt. vezérigazgatóját kérdeztük. Cáfolta a híresztelést, hogy Medgyessy bármilyen szerepet vállalt volna a vegyesvállalat szerződésének előkészítésében.
- Csupán annyi igaz, hogy az exkormányfő jelen volt a dokumentum aláírásakor, de ennek kizárólag protokolláris oka volt. Üzlettársaimmal ugyanis tudtunk róla, hogy Medgyessy Péter az Országos Kereskedelmi és Iparkamara szervezésében, a szerződéskötéskor éppen Kínában tartózkodik. S hogy emeljük az aláírási ceremónia rangját, a szervezőszemélyzet segítségét kértük ahhoz, hogy a volt kormányfő jelen lehessen az eseményen - sorolja Varga Ferenc, s hozzáteszi: - Az is rosszindulatú híresztelés, hogy a korábbi miniszterelnök segédkezett volna milliárdok kimentésében, mivel jelenleg még egy forintot sem fizettünk a közös vállalkozásba. A jövőben is csak pár tízmillió forinttal akarjuk támogatni. Annak az aggodalomnak sincs alapja, hogy a kínai libamáj, húsliba és libatoll pár esztendőn belül kiszorítja a piacról a magyar termékeket. Az pedig egyenesen nevetséges, hogy a libamáj a legújabb kínai hungarikum - szögezi le a HL vezérigazgatója.
{p}
- A kínai tollfeldolgozással foglalkozó cég képviselője, aki a vegyesvállalat kínai tulajdonosa, három évvel ezelőtt jó minőségű ipari tollért járta Európát, így jutott el Magyarországra is - sorolja Varga Ferenc, és megemlíti, hogy 2002 és 2004 között évente ötezer tonna ipari libatollat dolgoztak fel Kínában, amit az elmúlt évben már meg is dupláztak. Tollfeldolgozásban Kína világhatalomnak számít még akkor is, ha ekkora mennyiségre csak külföldi toll importálásával tudnak szert tenni.
- Üzleti kapcsolatunk eredményeként - folytatja a vezérigazgató - tavalyelőtt már azt kérték tőlünk, és egy másik magyar cégtől, hogy nyújtsunk szakmai segítséget korszerű libatelepek létrehozásában Belső-Mongólia területén. Több alkalommal helyszíni szemlét tartottunk, tanulmányoztuk az időjárási viszonyokat, és meggyőződtünk arról, hogy a kiemelt észak-kínai gazdasági övezetben több ezer hektár kiváló minőségű legelő áll rendelkezésre. Végül úgy döntöttünk, nem utasítjuk vissza ezt a szakmai kihívást, így idén májusban létrehoztuk a kínai-magyar közös vállalkozásunkat, a Mongo Lúdipari Kft.-t, amely kizárólag fehér liba, vagyis nem májliba meg fehér pecsenyekacsa tenyésztésével foglalkozik.
A májliba tartásához szükséges ismereteket a kínaiak francia cégektől vásárolták meg, de azok nem a vegyesvállalat partnerei. A kelet-ázsiai termelés felfuttatását központi támogatással segíti a kínai kormány. Az eddigi elképzelések szerint az újonnan alakult kft. és a pekingi kormány számos baromfitelepet épít Kínában, 2010-re évi húszmillió libát, negyvenmillió kacsát nevel fel. S mivel a Mongo Kft. termékei csak a kínai, illetve az ázsiai térségben lesznek jelen, vagyis a magyar áruknak más piacokon nem teremtenek konkurenciát, így a cég nem veszélyezteti a hazai lúdágazat jövőjére.
A Hortobágyi Lúdtenyésztő Rt. vezérigazgatója kérdésünkre kifejtette azt is, hogy Kínában a legkeresettebb vízi szárnyas a kacsa, illetve a liba, melyeknek a lábát, a nyelvét, a szárnyát, a nyakát fogyasztják a legnagyobb előszeretettel az ott élők, s kevésbé a combját vagy a mellét. Az utóbbi, nemesebb részeket elsősorban Oroszországba exportálják. Kínában ugyan 208 millió libát és 1,3 milliárd kacsát tartanak, de Európába állat-egészségügyi okok miatt nem lehet szállítani sem az ottani szárnyas húsából, sem májából, de még a tollából sem.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu