Az OMÉK üzenete

Mi más is lehetne az idei OMÉK legfontosabb célja, mint hogy bemutassa azt a változást a magyar agráriumban, amit a 2004-es európai uniós változás hozott. Egyszerre mutatja be azt, hogyan is lépett be a magyar mezőgazdaság az Európai Unióba, s milyen sajátosságokat tudunk felmutatni - természetesen külföldi vendégeink ajánlatainak is helyet adva.

GazdálkodásBalázs Gusztáv2005. 08. 26. péntek2005. 08. 26.
Az OMÉK üzenete

A tavaly májusi csatlakozás egyetlen határozott vonallal választotta ketté a magyar mezőgazdaság akkori jelenét és jövőjét. Elvileg az állattartók nagyot buktak a belépésen, míg a gabonatermesztők számára eljött volna a Kánaán. Ma már tudjuk, nem így történt. Mindkét ágazatnak vannak nyertesei és vesztesei.
A kiállítás szakmai programjai alighanem hosszasan elemzik majd a lezajlott folyamatokat, s ebből sok szakember tanul is, de a seregszemle talán legfőbb üzenete mégis csak az, amit a közösség napjainkra szinte legfőbb céljává emelt: a fogyasztók, környezetünk védelme. Ami ennek a legszűkebb területét, az állat- és növényegészségügyet illeti, abban Magyarország már korábban sem volt éppen egy "vizesnyolcas", hiszen már az 1996-os OMÉK megnyitóján hangsúlyozta Franz Fischler uniós főbiztos, hogy ami a szakhatósági munkát, illetve a szolgálatok szakmai felkészültségét illeti, akár már most - vagyis akkor - csatlakozhatna az ágazat a közösséghez. Nagy volt viszont az elmaradás a közvetlen fogyasztóvédelem, a ma élelmiszer-biztonságnak nevezett speciális feltételrendszer kialakításában. Az erre szakosodott szervezet ugyanis komoly hatósági jogkörrel nem léphetett fel "éles" ügyekben, legfeljebb bírságolhatott.
Azóta sokat változott a helyzet, s ma méltán mondhatjuk, az uniós üzenet állami feltételei rendelkezésre állnak. Mindez persze nem jelenti azt, hogy nálunk minden tökéletes (minden szelet hús mellé képtelenség ellenőrt állítani), de az mindenesetre figyelemre méltó tény, hogy ma már nemcsak az élelmiszer-termelők óljai, raktárai környékén, hanem a korábban már-már sérthetetlennek hitt multinacionális kereskedőcégek pultjai körül is megjelentek és keményen büntetnek is az erre szakosodott élelmiszer-biztonsági csoportok.
E fejlemény is az uniós csatlakozás része, ahogy a környezetgazdálkodási program is, melyre ugyan a jelenleginél is többet kellene költeni, de már most is többször akkora a keret, mind három éve volt.
Mindezeken túl az OMÉK az egész magyar élelmiszerszakma olyan fóruma, ahol nemzetközi versenytársakkal együtt mutathatja meg, mire is képes. Egyik agrárpolitikusunk ezt úgy fogalmazta meg, hogy elválik a sonkahús a zsírjától (no jó, egy kissé másként mondta), vagyis ide silány termékkel, szolgáltatással kijönni fölösleges.
S az OMÉK-nak - nemcsak az ideinek - talán ez a legfőbb üzenete.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek