Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Tavaly év elején a tej felvásárlási ára meredeken csökkent, és sok termelő hagyott fel a gazdaságtalanná vált termeléssel. Az FVM év elején meghirdetett kiegészítő termelői támogatás, valamint a kvóta alapú támogatás sem ellensúlyozta a termelők veszteségeit. Idén folytatódott ez az irányvétel, és mostanában is sokan fontolgatják, hogy nem folytatják a tejtermelést vagy ritkítják a tehénállományt, mondta Istvánfalvi Miklós, a Tej Terméktanács elnöke.
Az elmúlt évben a felvásárolt tej mennyisége hét százalékkal maradt el az előző évitől, és az idei első tíz hónapban további négyszázalékos csökkenést tapasztaltak. A felvásárlási átlagár 2004-ben 62,09 forint volt, az idén csak ötven fillérrel emelkedett. A tehénlétszám 15 ezerrel csökkent, nőtt a tehenenkénti tejtermelés, és a gazdálkodók már mindent megtettek a költségek csökkentéséért. A felvásárolt tej 98 százaléka ma már extra minőségű.
Nagy gond, hogy miközben csökken a hazai termelésű tej fogyasztása, az import mennyisége mintegy húsz százalékkal nőtt. A belföldi értékesítés legnagyobb vesztese a sűrített tej, a tejpor és a vaj, de jelentős a piacvesztés a gyümölcsjoghurt, a tejszínek, a desszerttermékek, a fogyasztói tejek és a sajtok körében is.
A terméktanács belföldi piac védelmében tett intézkedéseinek is köszönhető, hogy a csatlakozás után óriási mennyiségben behozott tejtermékutánzatokból már kevesebb van a boltokban. Ugyanakkor még mindig áramlik be hozzánk külföldről a gyenge minőségű áru. A vizsgálatok kimutatták, hogy az import tejtermékek hatvan százaléka nem felel meg az előírásoknak, főleg jelölési és ízérzékelési hibákat mutattak ki. Tejekre jellemző a jelölésnél alacsonyabb zsírtartalom, joghurtokra az alacsonyabb fehérjetartalom, a fogyasztókat tehát ezzel károsítják, becsapják. A kereskedelemi láncok monopolhelyzete és az egyre gyakoribb központi beszerzés még tovább rontja a tejfeldolgozók és egyben a hazai tejtermelők helyzetét. Ugyanakkor több áruházlánc a fogyasztók terhei ürügyén elutasít minden áremelési szándékot, sőt a drága üzemanyagárra hivatkozva a logisztikai költségek tízszázalékos emelését jelenti be, amelyet a beszállítónak kell állnia.
A tejágazat problémáinak megoldására a terméktanács tárgyalást szorgalmazott a földművelésügyi miniszterrel, ez a közeljövőben esedékes.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu