Szó elszáll...

Korábban beszámoltunk róla, hogy a magyar állattartás válsága már a tenyésztői piramis csúcsát, a törzsállattenyésztést is elérte (Szabad Föld, 2006/1. szám). Akkori elemzésünkben említettük a Magyar Állattenyésztők Szövetségének (MÁSZ) "alapos" gondjait, amelyek lényege az FVM kezelésében lévő állattenyésztési alap immár több mint féléves működés-, illetve fizetésképtelensége.

GazdálkodásT. Dögei Imre2006. 02. 17. péntek2006. 02. 17.
Szó elszáll...

Tárgyaltak a tenyésztők képviselői a tárca miniszterével, aki szóban ígéretet tett az alap pénzügyi helyzetének rendezésére, ám a MÁSZ szerint a részleteket még a választások előtt írásba kell, kellene foglalni, ami lapzártánkig nem történt meg. A szervezet javaslatairól Gráf József földművelésügyi miniszter véleményét is kikértük.
Minthogy az alap 2005. júliusi zárolása miatt a múlt évről 600-650 millió forintra tehető a kifizetetlen tenyésztési hozzájárulás, a MÁSZ számítása alapján ennyivel kellene növelni az alap 2006-os egymilliárd forintos keretét.
- Azt ígértem - hangoztatta Gráf József -, hogy az alap működési feltételeit pénzügyi átcsoportosításokkal ebben az évben biztosítom.
- Az állattenyésztési alap rendbetételéhez szükséges pénz megvan - állítja a MÁSZ -, hiszen a bikahizlaláshoz járó támogatás uniós keretét hazánk jószág híján 2005-ben csupán felerészben használta ki.
- Ezt meg kell vizsgálni - reagált a felvetésre az agrárminiszter.
Megvizsgálták: az úgynevezett állattenyésztési borítékokba nemzeti pénz kerül ugyan, ám azt csak uniós szabályok szerint lehet felhasználni, ezért a MÁSZ egyszerűnek tűnő javaslata az FVM szakértői szerint nem lehet gyógyír az alapos bajokra.
Az EU 2007-2013 közötti költségvetésének Magyarországot érintő részében szerepelniük kellene az uniós irányelvek szerint járó törzskönyvezési és teljesítményvizsgálati támogatásoknak is - hangzik az újabb fölvetés. Mire a miniszter: ez szakmailag indokolt, úgyhogy a MÁSZ nyitott kapukat dönget.
Az állattenyésztési alap a MÁSZ kezelésében működhetne igazán jól, minthogy erre az állattenyésztésről szóló törvény lehetőséget nyújt. Gráf József szerint az igény hosszabb távon teljesíthető, hiszen célszerű a szakmai szervezetek kezébe adni minden olyan pénzt és feladatot, amiről az államigazgatás nélkül ők dönthetnek szakszerűen.
A MÁSZ-FVM kötélhúzás legújabb fejleménye: a szövetség a hét elején közleményt adott ki, amelyben tiltakozik a tenyészállat-előállításhoz nyújtott támogatások negyvenszázalékos csökkentése miatt, ami végveszélybe sodorhatja az ágazat versenyképességét. A fentiek tükrében nehéz értelmezni a sokat hangoztatott kijelentést: "Most az első, mindent megelőző az állattenyésztés támogatása..."

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek