Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Kínszenvedés átvergődni ilyentájt Szabolcs-Szatmáron, gondolhatnánk az elmúlt évek tapasztalatai alapján. Az utakon almával rakott teherautók, az almafeldolgozó üzemek környékén kamionok, traktorok kilométeres sora foglal le minden helyet. Most kihaltak az utak. Miért?
Manapság egyetlen gyümölcsösautót sem látni a léüzemek előtt. Pedig alma van most is - csak ára nincs. Pontosabban van, persze: huszonhárom forint kilónként. De az olyan kevés, hogy a legtöbb termelő kivár. Reménykedik, hátha feljebb kúszik az ára.
- Hogyne várnánk, hisz nekünk egy-két forint is sokat jelent - mondja Makkai Bertalan, a tuzséri Jonathán szövetkezet elnöke.
A Záhony melletti község híres almatermesztő település, az egyik leghíresebb az országban. Még ma is csaknem négyszáz hektáron almáznak, pedig rengeteg öreg fát kihúztak már a rendszerváltás óta.
- Sajnos nem eleget - mond ellent Makkai Bertalan. - A szóban forgó területnek csak elenyészően kicsi része a korszerű ültetvény. Holott annak a művelése egyszerűbb, a hozama pedig nagyobb, mint a régieké. A fák lecserélését a hozzánk hasonló kisemberek nehezen tudják finanszírozni. A kicsiket pedig az állam sem nagyon segíti, ellenétben az unió más országaival.
Mi is egy ilyen öreg, még a téeszidőkben ültetett, huszonöt-harminc éves gyümölcsösben beszélgetünk. Nem vagyunk egyedül, innen is, onnan is hangos szavakat hall az ember. Javában tart a szüret, ilyenkor a falut is nyugodtan el lehetne lopni. Némi túlzással ugyanis, aki él és mozog, az most kint van a kertben. Szedi az almát... - s számol. És morog, mert az ipari alma például hét-nyolc forinttal is olcsóbb, mint tavaly.
- Nagy érvágás ez - lép le a létráról a csapatával a kert másik végében szüretelő Lakatos Bertalan.
A helyi kertbarát klub elnöke százötvenhárom termelő keserveit hajszálpontosan ismeri - ennyi tagja van a klubnak Tuzséron meg a környező településeken. De nem ismeretlen előtte a távolabbi vidékek almásainak gondja sem.
- Kilóg a lóláb, de bizonyítani nem tudjuk persze: a jelek szerint árkartellbe tömörültek a feldolgozó üzemek - állítja a két szabolcsi termelő. - A megyében féltucatnyinál is több léüzem működik, és furcsa módon mindegyik huszonhárom forintot kínál az alma kilójáért. És külön szomorúság, hogy az a kevés, magyar kézben maradt üzem is beállt a sorba. Ott is ugyanazt mondják, amit a nagyok üzennek. Hogy külföldön sem adnak érte többet.
A magyar almatermesztők most a lengyelekre haragszanak nagyon. A hazai feldolgozók ugyanis onnan is hoznak be almát, meglepően olcsón, letörve ezzel a hazai árakat.
- Emlékeznek még rá, mikor a parasztok a sínekhez hegesztették a magyar búzával rakott vagonokat Lengyelországban? - kérdezik a vendéglátók. - Hát már a mi klub- és szövetkezeti tagjaink közül is volt, aki felvetette e lehetőséget. Elvetettük persze, de az végtelenül szomorú, hogy a magyar paraszt képtelen megvédeni a saját érdekeit.
Tavaly - pedig akkor jobb volt a termés - harminc forint körüli összeget kaptak a termelők kilónként az ipari almáért. Azt mondják, az sem valami eget rengető ár, de némi haszon már származik belőle. A mostani huszonhárom viszont csak ahhoz elég, hogy kijöjjenek nullára. Pedig tömérdek a munka az almával, különösen az olyan, rossz nyarakon, mint az idei volt. Most voltak időszakok, amikor négynaponta permetezni kellett! Pedig integrált növényvédelmet és hajszálpontosan megtervezett tápanyag-utánpótlást folytatnak - hiába.
- Új, korszerűbb kertekre volna szükség - tér vissza beszélgetésünk elejére Makkai Bertalan. - Amíg a mi hagyományos fajtáink jó, ha háromszáz mázsát hoznak hektáronként, az intenzív kertek öt-hatszázat is. Nagy-nagy áldozatok árán már mi is telepítettünk harminc hektárt, de még fiatalok a fák. Gyönyörűek, de kérdéses, mi lesz, mikorra termőre fordulnak. Hatékony érdekvédelem és kellő tárolók nélkül nem sokra megyünk. Addig a felvásárló és feldolgozó cégek könyörtelenül kihasználják a sebezhetőségünket. Ezért tartanak ki most is a huszonhárom forintos almaár mellett.
De ma még a termelők is állják a sarat, többségük azért sem viszi a feldolgozó üzemekbe az almát. Kérdés, kinek fogy el hamarabb a türelme. És a pénze.
*
E sorok írása után nem sokkal megváltozott a léalma ára. Már nem huszonhárom forint kilója. Huszonegy...
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu