Francia búcsú a Tokaji névtől

Mint ismeretes, néhány hete a párizsi magyar nagykövetség épületében a francia bortermelők képviselői ünnepélyes keretek között "visszaadták" Magyarországnak a Tokaji nevet. Az Európai Bizottság döntése értelmében 2007. április 1-jétől kezdődően a Tokaji elnevezést csak magyar borászok, illetve néhány szlovákiai kistelepülés borászai használhatják. Alább a francia lapokban megjelent sajtóvisszhangokból szemezgetünk.

GazdálkodásT. Dögei Imre2006. 11. 17. péntek2006. 11. 17.
Francia búcsú a Tokaji névtől

Vége az Elzászi Tokajinak! Sophie Sultz, a 2006. évi elzászi borkirálynő, Georges Wespiser az Elzászi Bortermelők Szakmaközi Szervezete (CIVA) elnökének vigyázó tekintetétől kísérve szimbolikusan visszaadta a Tokaji nevet (XIV. Lajos szerint a királyok bora, a borok királya) Erdős André párizsi magyar nagykövetnek. Mindez egy 1926 óta tartó hosszú jogi vita eredménye, a megegyezésre majd' egy évszázadot kellett várni. A legenda szerint Lazare de Schwendi báró fedezte föl a Tokaji nedűt 1568-ban, amikor is hadjáratot vezetett a törökök ellen. Akkor néhány szőlőtövet magával vitt Tokajból, és Elzászban elültette őket. G. Wespiser szavai szerint "teljesen természetes, hogy a magyarok eredetvédelmi követeléseinek eleget tegyünk". A szakmabeliek nem jelentéktelen része viszont úgy tartja: a Tokay már évszázadok óta az elzászi kultúra szerves része, s helytelenítik az unió döntését, amelyet a kicsiny elzászi régió nem képes befolyásolni.
Mindent összevetve Elzászban évente 110 millió palack bort készítenek, s ennek csupán 15 százalékát adja a Tokay - a megállapodás tehát nem jár jelentős kereskedelmi következményekkel a franciák számára. A Tokaji bor hírneve viszont ennek köszönhetően erősödött Franciaországban, amit érdemes lenne kihasználni más magyar élelmiszer-ipari termékek piaci bevezetéséhez is.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek