Cigarettacsempészek pácban

Visszaszorulóban van a cigaretta feketekereskedelme. Amíg az elmúlt években 25-27 százalékra becsülték az illegálisan eladott dohányáru arányát, napjainkra ez 11-13 százalékra zsugorodott, tudtuk meg Juhász Zsolttól, a Pécsi Dohánygyár igazgatójától.

GazdálkodásPethes József2006. 12. 22. péntek2006. 12. 22.
Cigarettacsempészek pácban

A jövedéki adó 2002 és 2004 között 95 százalékkal emelkedett, majd jött az uniós csatlakozás, aminek következtében a céget 30 százalékos piacvesztés érte. A változást a vállalat megsínylette, vissza kellett fognia a termelést, száz embert elbocsátottak. Most már kezd helyreállni a rend, így nyugodtabban tudják ünnepelni a gyár századik születésnapját. A nagy múltú létesítményben évente 9 milliárd szál cigarettát gyártanak, s ennek körülbelül egynegyede exportra kerül. A gyárban felhasznált alapanyagnak csak a fele származik hazai termelőktől, a többit külföldről kell behozni. Juhász Zsolt szerint a magyar dohány árban és minőségben is versenyképes, csak az a baja, hogy kevés van belőle.
Az illegális cigarettapiac súlyos károkat okozott a British American Tobacco Hungary-nek is, mondta Bede Rita. A feketekereskedelem visszaszorításában döntő szerepe volt a vámosoknak, a határőröknek és a rendvédelmi szerveknek. A szigorított és fokozott ellenőrzések következtében megnőtt az elkobzott és megsemmisített csempészett cigaretta mennyisége. Ennek következménye, hogy a feketepiacon nehezebben lehet cigarettához jutni, ezért egyre drágább a csempészett cigi is. Csökkent a legális és illegális füstölnivaló árkülönbsége, ráadásul a gyártók jó minőségű, de olcsó, új termékekkel jelentek meg a piacon. A jelenlegi kedvező helyzet azonban nem jelenti azt, hogy a legális piac stabilizálódott. A csempészet visszaszorítása, a legális piac védelme további folyamatos erőfeszítést igényel, amihez határozott kormányzati lépésekre is szükség lesz.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek