Aranylabda: Rodriék csalásáról beszélt egy szavazó újságíró
origo.hu
A Magyar Szeszipari Szövetség és Terméktanács által rendezett verseny célja, hogy fórumot biztosítson a pálinka- és párlatkészítők termékeinek megmérettetésére. Mégpedig azért, hogy elősegítse a minőség folyamatos javítását és a kulturált pálinkafogyasztás népszerűsítését. A bírálók három tréningen is rész vettek, mielőtt a gazdag kínálat ízleléséhez láttak. Legnehezebb dolguk a fajtajelleg zsűrizése volt, hiszen szinte minden gyümölcs alapanyagul szolgált. Sokaknak az újdonság erejével hat például az erdei szeder-, a kökény-, a málna-, az erdei som-, a vadalma-, a bodza-, a vadcseresznye-, a vadmeggy-, a madárberkenye- vagy a csipkebogyó-pálinka. Megállapították, hogy egy év alatt is rengeteget fejlődtek a gyártók, úgy a minőségjavításban, mint a választék bővítésében. A pálinkakészítésnek szigorú szabályai vannak. Csak egészséges, érett gyümölcsök kerülhetnek feldolgozásra, méghozzá cukor nélkül.
Hazánkban évente körülbelül 1,2 millió liter gyümölcspálinka kerül forgalomba. A termelés ennél több, hiszen a pálinkát szeszes italok alapanyagaként is felhasználják. A kivitel nem jelentős, szinte az egész termelést a belföldi piacon értékesítik. Jelentős a törkölypálinka-előállítás is, amelynek mennyisége a gyümölcspálinka-termelés 10-20 százalékát teszi ki.
Az egy főre jutó szeszesital-fogyasztás tiszta szeszben kifejezve 3-3,5 liter. Ebben a bérfőzött pálinka is benne van, melynek mennyisége körülbelül 0,6 liter. A kereskedelmi forgalomba kerülő pálinkákból az egy főre jutó éves fogyasztás körülbelül másfél deciliter.
origo.hu
borsonline.hu
travelo.hu
hirtv.hu
teol.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
mandiner.hu
origo.hu
nemzetisport.hu
origo.hu