Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Fontos nemzetközi tárgyalásokra, újabban például az unió agrárpolitikáját folyton bíráló Nemzetközi Világkereskedelmi Szervezet (WTO) tárgyalási fordulóira. Legutóbb Londonban találkoztak a "négy nagy" (USA, India, Brazília és az Európai Unió) képviselői, hogy kimozdítsák végre a holtpontról az agrár-világkereskedelmi tárgyalásokat. Boel szerint jelenleg az amerikaiknak kellene nyilatkozniuk: hajlandók-e csökkenteni a farmereiknek nyújtott támogatásokat? A főbiztos asszony, ha csak teheti, külföldi programjaiba beiktat egy-egy vidéki látogatást is. A dán hölgy farmon született, falun nőtt fel, férje most is gazdálkodik szülőhazájában.
- Ha anyanyelvünk különbözik is, a mezőgazdasági ismeretek közös nevezőre hoznak bennünket az európai, sőt a világ bármely országabeli gazdákkal találkozva - válaszolta e sorok írójának származása felől érdeklődő kérdésére. - Amikor 2004 őszén megtudtam, hogy biztosnak jelölnek az unió kormányának számító Európai Bizottságba, csakis a vidék és a mezőgazdaság ügyeire hajtottam. Ha nem kaptam volna meg ezt a területet, most aligha beszélgethetnénk Brüsszelben. Éltet és érdekel a munkám, noha életemben nem dolgoztam még ennyit, mint főbiztosként.
Hogy mi a munka? Lényegében az unió közös agrárpolitikájának folytonos reformja. Amióta Boel asszony kormányozza a közös szekeret, azóta pontosan tucatnyi, zömében szegény országnak kell megtalálnia helyét a KAP, a közös agrárpolitika korántsem egyszerű szabályozásában. Általuk több mint százmillió fővel, ötszázmilliónyira nőtt az unió lakosainak, egyben élelmiszer-fogyasztóinak száma. A harmadik világban termelt olcsó élelmiszerek azonban iszonyú nyomás alatt tartják a közösség piacát. Ráadásul az unióban az afrikai, az ázsiai és a dél-amerikai viszonyokhoz képest - nagyon helyesen, fogalmazott Boel - összehasonlíthatatlanul szigorúbbak a környezetvédelmi, valamint az állatjóléti követelmények és magasabb az agrártermelők életszínvonala, elvárt jövedelme is. Ilyen körülmények között nagyon sok ágazatban az unió nem győzi a versenyt. Egyetlen kiút van: a bárhol eladható, kiemelkedő minőségű termékek előállítása.
- A magyar gazdálkodók többsége folytonos visszalépésre kényszerül, a hétköznapokban már-már szorongatásként éli meg a közös agrárpolitikát - szakítottam félbe a főbiztost.
- Az érzéseknél többet mondanak a számok - vágott vissza a fehér hajú hölgy. - Magyarországon az utóbbi években hatvan százalékkal nőttek az agrárjövedelmek, s a különböző reformoknak sem a termelők tönkretétele, hanem, épp ellenkezőleg, a globalizált piacon való helytállásuk elősegítése a célja. Nehéz persze a farmerek millióival megértetni, hogy a brüsszeli agrárbiztos nem egy szörnyű, kiállhatatlan nőszemély.
- A cukorrépa-termelés visszafogását és a szőlők kivágásának támogatását például mi indokolja?
- Cukorfronton egyértelműen vesztettünk a brazilok és a thaiföldiek által kezdeményezett háborúban. Képtelenség volt tovább tartani az uniós cukorpiac elzárkózását a világtól, ami a háromszoros fogyasztói árakban nyilvánult meg. A cukorreform keretében a gyáraknak és a termelőknek tisztességes pénz ellenében méltányos visszavonulást hirdettünk meg, ahelyett, hogy végignéztük volna fájdalmas pusztulásukat. Férjem is felhagyott a répatermesztéssel, minthogy bezárt a környékbeli cukorgyár. A borreform inkább erősíti, mint gyengíti majd az európai borok helyzetét. A szőlőtermelők szabad akaratukból döntik el, kivágják-e vagy sem az ültetvényeiket.
Boel asszony mindeközben már 2008-ra figyel, hiszen akkor lesz esedékes a KAP-reformok félidős, az uniós szakzsargon szabad magyar fordításában "egészségügyinek" nevezett felülvizsgálata. Noha mandátuma 2009-ben lejár, természetesen foglalkozik a KAP sorsával a 2007-2013. közti költségvetési időszakot követően is.
- Milyen lesz a közös agrárpolitika a következő időszak végén, 2020-ban? - hangzott a most még nagyon távoli jövőt firtató újságírói kérdés.
- Ha én azt tudnám, akkor bizonyára egy nagyon jövedelmező tanácsadó céget alapítanék - így Boel asszony. - A KAP jövője nyilvánvalóan a jelenlegi reformok sikerétől is függ, hiszen Európa vidéki térségeinek, benne mezőgazdaságának évtizedek múltán is az itt élőket kell szolgálnia.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu