Élő kert

GazdálkodásGyőrffy Sándor2007. 05. 04. péntek2007. 05. 04.
Élő kert

Most van a rebarbara idénye, már árulják is a fanyar, különleges ízű levélnyeleket. A növény a keserűfűfélék nemzetségébe tartozik, őshazája Kelet-Tibet, Észak-Kína és Mongólia.  Magasra nyúló virágszárán fejlődik karóvirágokból álló, bogas fürtvirágzata. A virágok a kihajtástól számított századik napon érlelik be makkterméseiket. Ezeket betakarításuk után azonnal elvethetjük, amennyiben magoncot kívánunk nevelni. Gyökértörzsének szétdarabolásával is szaporíthatjuk az évelő növényt, amely megfelelő helyen évtizedekig is elél. Ősszel vagy tavasszal is telepíthetjük. Az őszi telepítés előnyösebb, mert még abban az évben meggyökeresedik, majd tavasszal gyors fejlődésnek indul, s olyannyira megerősödik, hogy a következő évben már szedhetők a levelei. Az idősebb gyökértörzseket egy-két rügyes darabokra vágjuk, és a szétvágott gyökerek sebzési felületét hagyjuk beszáradni (faszénporba mártva a sebzési felület nem fertőződik). Úgy ültessük el a növényt a jól előkészített, tápanyaggal feltöltött talajba, hogy 80×80 centiméteres tenyészterülete legyen. A rügyeket egy-két ujjnyi föld takarja.
A levélnyél fajtától függően lehet zöld vagy vöröses. Héját húzzuk le, és feldarabolva, cukros vízben egy-két percig főzzük fahéjjal, szegfűszeggel ízesítve. Az így készült kompótot lehűtve tálaljuk. Fogyasztható nyersen, de készíthetünk belőle főzeléket is, süteményeket.  A lehúzott levélnyélhéjat és a levelet a biokertészek a fekete levéltetvek ellen használják. Félkilónyit három liter vízzel leforráznak, és egyórai állás után ezzel a lével erős sugárral permetezik a tetveket.
A rebarbara gyökértörzsét ősidőktől fogva gyógyításra használják. Enyhén hashajtó, a vesékre is tisztítólag hat. Szoptató anyáknak fokozza a tejkiválasztását. A levélnyél gazdag vitaminokban. Figyelemre méltó kalcium-, foszforsav- és vastartalma, melyek különösen gyermekek részére nélkülözhetetlenek. Almasav- és C-vitamin-tartalmának tulajdonítható erősítő hatása. Mivel oxálsavtartalma kalciumot köt le szervezetünkben, fontos, hogy a rebarbarához kalciumban gazdag (például tejes) ételeket fogyasszunk. Június végétől már ne szedjünk levelet a növényről: így tud bokrosodni, és a következő évben megfelelő termést adni.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek