Mi van veletek, tészek?

Gazdálkodás2007. 07. 06. péntek2007. 07. 06.
Mi van veletek, tészek?

A korábbi téeszek mintájára alakultak meg a mai termelői értékesítő szövetkezetek (tész). A tészek zöldség- és gyümölcstermelő és ­értékesítő szervezetek, melyek az egyes területeken működő szétaprózódott kertészeti gazdaságokat fogják össze. A jelenlegi 58 előzetesen elismert szövetkezetből kilenc már megkapta a végleges besorolást. A rendelkezésre álló felmérések alapján az ország majd' minden megyéjében működő tészek birtokolják a gyümölcstermő terület 26, a zöldségtermő terület 24 százalékát, ez mintegy 44 ezer hektár.
Az ország első végleges besorolását a Csongrád megyei Mórakert Szövetkezet kapta meg, 2002-ben. Hódi Pál elnök elmondta: az 1995-ben, 52 taggal megalakult szövetkezet ma már száz embert foglalkoztat, és ugyanennyi az idénymunkás - kiveszik tehát részüket a környékbeliek foglalkoztatásában. A szövetkezet az elmúlt három évben nagyjából százmillió forintos támogatást kapott az Európai Uniótól, ennek is köszönhető, hogy ez év májusában átadhatta harmadik raktárépületét, mely a ma már 750-re duzzadt  termelői-tulajdonosi kört segíti a beszerzésben és értékesítésben. Mórakert a szervezett termelés, értékesítés, előzetes feldolgozás jóvoltából ma már jóformán az összes nagyobb hazai áruházláncban képes volt megjelenni termékeivel.
A Kiskunságban öt éve működik tész. A jelenleg "előzetes elismerésű" címet viselő Kiskunsági Termelési Értékesítő Szövetkezet elnöke, Hegyi László az ULO technológiájú hűtőkamrasorra a legbüszkébb, amely 75 vagon zöldség vagy gyümölcs tárolására alkalmas. Ilyen technológiával - oxigénhiányos környezetben - akár négy hónapig is eltarthatók a termények. A kiskunságiak specialitása a banánérlelés, mely - a többi országhoz hasonlóan - a banarg nevű gáz hatására megy végbe.
Az Üllés székhelyű Zöld Termék Termelési Értékesítési Szövetkezet 2004 óta tész-előszobás, ma 94 tagja van. A magyar áruházláncokon kívül jelen van a finn, norvég, dán piacokon és a környező országokban is. Benzid Anikó termelési irányító szerint a kisebb taglétszám hozadéka a családiasabb, meghittebb viszony. Bár jelenleg adóssága nincsen, a társaság nehéz helyzetbe kerülhet, mióta a német áruházláncok megszigorították a növényvédő szerek megengedett mennyiségének mutatóit.

Pénz vidék
A Szabad Föld és az m1 tévéadón futó Pénz vidék című műsor együttműködést kötött, melyben lapunk vállalta, hogy az adás legérdekesebb témái közül válogatva bemutat egy-egy riportot.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek