Aranylabda: Rodriék csalásáról beszélt egy szavazó újságíró
origo.hu
Mármint az Európai Unióban, ahol sok milliárd eurónyi támogatás sorsáról próbálnak dönteni a tagországok. Az uniós költségvetés negyven százalékát kitevő agrártámogatásokról folynak az egyeztetések: egyes országcsoportok – például Németország, Anglia – azt kezdeményezik, hogy gyökeresen alakítsák át a mostani rendszert, és egyben csökkentsék is az erre szánt összeget, más országok pedig – például hazánk – azt, hogy a reform az előre meghatározott menetrend szerint alakuljon.
A legnagyobb összegű támogatást felvevő országok között éppúgy találunk a szubvenciók csökkentését zászlajukra tűző tagokat, mint azt ellenzőket. Így például érthető, hogy az uniós pénzek nagy részét felhasználó országok miért ágálnak a változás ellen – de az első ötben találjuk a reformot gyorsítani óhajtó németeket és angolokat is. Akad ország, melynek parasztjai bevételük 50-80 százalékát e dotációknak köszönhetik.
Magyarország a nyolcadik ebben a sorban. Számunkra azért lenne kínos a támogatások megnyirbálása, mert a mostani forgatókönyv szerint is csak 2013-ban érnénk el a nyugati országok támogatásának száz százalékát. Ma úgy hatvan százaléknál tartunk a nemzeti pénzekkel együtt is. Amennyiben ezt a 100 százalékot csökkentené Brüsszel, úgy Magyarország fejlesztési pénztől esne el, vagyis ennyivel kevesebb támogatás szolgálná a műszaki vonatkozásban nyugati vetélytársaitól lemaradt magyar agrárgazdaságot. Vagyis kisebb lenne az esély a felzárkózásra, márpedig a tendencia az, hogy néhány éven belül nyitottabbá válik az uniós piac.
origo.hu
borsonline.hu
travelo.hu
hirtv.hu
teol.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
mandiner.hu
origo.hu
nemzetisport.hu
origo.hu