Ritka búza busás áron

Soha nem látott magasságba szökött az idén a búza felvásárlási ára. Az utóbbi években megszokott, 23–28 ezer forintos tonnánkénti ár helyett már júliusban elérte a negyvenezer forintos határt, ma ötvenezer forintot is adnak érte. Míg tavaly 20-25 euró különbség volt a hazai és a világpiaci ár között, az idén azonos az ár. A miértekre kereste a választ a Pénzvidék. Petőházi Tamás, a Gabonatermesztők Országos Szövetségének ügyvezető titkára a magas búzaár egyik okaként egyrészt az idei rossz időjárást említi: vetéskor is szárazság volt, a télen sem esett csapadék, s tavasszal sem volt eső.

Gazdálkodás2007. 09. 14. péntek2007. 09. 14.
Ritka búza busás áron

Habár megtermett az ország kenyere, az előző évek átlagterméséhez képest szinte mindenhol érezhető a csökkenés. Ékes példa erre Somogy megye, ahol a vetésterület több mint 75 százalékán termesztenek gabonát. Varga Gábornak, a Somogy Megyei Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal főigazgatójának az összegzése szerint az idén körülbelül tíz százalékkal kevesebb gabona termett, mint ahogy azt a gazdák megjósolták.

A kiesés azonban országos szinten ennél nagyobb, 20-40 százalék. Petőházi Tamás szerint ezért 20-30 százalékkal kerül többe a búza. Ráadásul a régióban is jelentős a hiány. A világpiaci ár emelkedésének okai a bioetanol célú gabonatermesztés térnyerésében, valamint a vártnál kisebb átmenő világkészlet kialakulásában keresendők.

Joggal merül föl a kérdés: mire elegendő a Magyarországon 2007-ben termett búza? Petőházi Tamás szerint hazánkban a tavalyi 4,4 millió tonna helyett idén csak 3,7 millió tonna búzát arattak. A belső felhasználású gabona mennyisége hozzávetőleg 2,5 millió tonna, a fennmaradó 1,2 millió tonnát exportáljuk a környező országokba, illetve Olaszországba.

Változott-e a klíma, vagy ez csak egy kivételes év volt, s majd visszaáll a megszokott rend? Ez is kérdés, de egy bizonyos: az idei száraz esztendő mindenképp arra sarkallja a nemesítőket, hogy az esetenkénti szélsőséges időjáráshoz igazodva új gabonafajták kifejlesztésén munkálkodjanak. Úgy tűnik, hiába dönt csúcsot az ár, sok termelő mégis pórul járt. Ahol a terméskiesés negyvenszázalékos, ott nagy a veszteség – bár a héten meghaladta a búza ára a tonnánkéni 50 ezer forintot –, főként, ha figyelembe vesszük, hogy más növények hozamát is óriási mértékben visszavetette az aszály.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek