Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Nem csak az állattartókat sújtja az idei aszály a magas gabonaárak miatt. A sütő-, a növényolajipar s persze az emelkedő sertés- és baromfiárak miatt a magyar húsipar is vesztessé válhat.
Olyan csekély hozamokat értek el az ország jelentős gabonatermesztő térségeiben, főképp Jász-Nagykun-Szolnok megyében, de másutt is, hogy a kiesést a magasabb árak nem pótolják. Ezért javasolják érdekvédők, hogy az aszálykárenyhítést a kormányzat térségenként differenciáltan kezelje.
Európa-szerte jelentős áremelkedés tapasztalható a gabonapiacon. A párizsi árutőzsdén például a közelmúltban a búza árfolyama rekordot döntve tonnánként 260 euró (66 ezer forint) fölé emelkedett. A kereskedők súlyosbodó piaci feszültségekre számítanak Európában, miután Oroszország – a világ egyik vezető búzaexportőre – bejelentette: a gyenge termés miatt becslések szerint legfeljebb tízmillió tonnára korlátozzák a kivitelt. Rajta kívül Európa számára csak Brazília jöhet szóba, mivel az USA és Argentína génkezelt gabonájának behozatalát az uniós szabályok nem teszik lehetővé – hangzott el a Gabonatermesztők Országos Választmányának hét elején tartott tájékoztatóján.
Az unió hagyományosan nagy búzatermelőnek számító tagállamai is gyenge termést takarítottak be az idén. Nyugat-Európában elsősorban az özönvízszerű esőzések okoztak gondot, az unió keleti szélén, Romániában és Bulgáriában pedig a június–júliusi nyári kánikula okozott katasztrofális terméskiesést. A statisztikák szerint az uniós búzapiac összességében nem mutat hiányt, bár mind feszítettebb: az EU 27-ek idei össztermése 119 millió tonna körüli, a várható felhasználást pedig 114 millió tonnányira becsülik.
Az idei négymillió tonnás magyar termés bőven fedezi a hazai igényeket, sőt 1,4 millió tonnányi búza exportra is kerülhet. A feldolgozókat és kereskedőket tömörítő Gabonaszövetség elnöke, Lakatos Zoltán szerint viszont az erőteljes gabonakivitel miatt tavaszra nem kizárt a búzahiány sem. A hazai malmok nem képesek megvenni az egész éves búza készletet.
A MOSZ ezzel szemben úgy véli, számolt be Tóth István, a szervezet titkára, hogy a gabonafeldolgozók egy része rosszul mérte fel a piaci helyzetet. Az aratás kezdetén még sokallták a 35 ezer forintos árat, idővel árcsökkenésre számítottak, ám ennek az ellenkezője következett be.
A hazai piac követte a nemzetközi tendenciákat. A Budapesti Értéktőzsde BÉT áruszekciójában például szeptember 5-én az eurobúzát 2007. decemberi szállításra tonnánként 64 ezer forintért, 2008. augusztusi szállításra pedig 48,2 ezer forintért jegyezték. A kukorica 2007. novemberi szállításra tonnánként 61 ezer forinton, s még 2008. novemberi szállításra is 48,8 ezer forinton állt. A gabonatermesztőket így aztán elfoghatja a kísértés, hogy jövő évi termésük egy részét 50 ezer forint körüli áron már most értékesítsék tőzsdén.
Az unió Magyarországon tárolt intervenciós kukoricakészletei az elmúlt hetekben jelentősen megcsappantak: szeptember 10-én már csak kilencszázezer tonnányi volt az értékesíthető mennyiség. Az intervenciós kukorica ára is folyamatosan emelkedett, amit a brüsszeli Gabonairányító Bizottság döntése alapján a minimálisan elfogadható árak növekedése is tükröz: 2007. június 28-án tonnánként 131 euró (33 400 forint) volt az ár, augusztus 30-ra már 202 euróra (51 500 forint) ugrott.
Az Európai Uniónál az FVM megpróbálta elérni, hogy a még meglévő intervenciós kukoricakészleteket az aszály sújtotta állattartóknak értékesíthessék – Magyarországon kívül ezt még négy tagállam támogatta –, eddig nem sikerült. Az állami vállalataink (Concordia, TIG) által uniós pályázaton eddig elnyert – az állattartóknak szánt – mintegy 160 ezer tonna intervenciós kukorica hazai eladásának feltételeiről rövidesen döntenek. Az FVM szerint az aszály miatt lesilózott területek nélkül az 1,2 millió hektáron vetett kukoricából egymillió-ötvenezer hektárt takarítanak be. A termésátlag hektáronként 4,2 tonna lehet, a várható termés pedig 4,4 millió tonna körüli. (A MOSZ reprezentatív felmérése 39-40 mázsás átlagot jelez).
Piaci információként is értékelhető az Magyar Nemzeti Bank szakértőinek megállapítása, miszerint számos mezőgazdasági tőzsdei terméknek a drágulása 2008 közepéig folytatódhat, olcsóbbodására csak 2008 második felétől van kilátás. Ezzel együtt a 2009-es árszint még mindig jóval magasabb lehet, mint a 2007 közepét megelőző időszakban volt.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu