Együtt Európa asztalánál

Közös asztalhoz hívta a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium az agrárszakma képviselőit, hogy a jövő mezőgazdasági- és élelmiszeripari lehetőségeit megbeszéljék. Az FVM Vidékfejlesztési Intézete az agrár- és élelmiszeripar érdekképviseleti vezetőit, terméktanácsok, regionális fejlesztési tanácsok és önkormányzati szövetségek vezetőit invitálta november végén az Európa egy asztalnál címmel megrendezett konferenciára. Szó esett az Új Magyarország Vidékfejlesztési Programról (ÚMVP), valamint egyéb uniós források felhasználásáról is.

GazdálkodásTancsa Judit2007. 12. 07. péntek2007. 12. 07.
Együtt Európa asztalánál

Ficsor Ádám szakállamtitkár a közeljövő feladatai mellett kitért a Közösségi Agrárpolitika 2014-től várható átalakítására, hangsúlyozva az egységes magyar álláspont szükségességét a tárgyalások során. A helyenként valóban lesújtó állapotban lévő magyar vidéknek határozott, világos, célközpontú fejlesztési programra van szüksége, amit az ÚMVP képében meg is kapott - mondta a szakállamtitkár. Kiemelte, hogy az ágazat szereplőivel folytatott egyeztetéseknek köszönhetően előtérbe került az állattartás feltételrendszerének javítása, a kertészeti beruházások támogatása, az agrár-környezetgazdálkodás, valamint az alternatív táj- és erdőhasználat is. Hozzátette, hogy a LEADER-alapokon nyugvó, a helyi közösségek kezdeményezéseire és terveire építő falumegújítási programnak csak a kereteit jelöli ki a program, helyi szintű megvalósítása az érintettek joga és egyben felelőssége is.
A húsiparosok és a pékek szövetsége, a haltermelők és a burgonyatermelők terméktanácsa, az ipartestületek és az önkormányzatok képviselői - a pályázati eljárásrend ellentmondásaitól kezdve az öntözési rendszerek telepítésére elnyerhető támogatásokig - a legkülönfélébb kérdésekkel fordultak a szakállamtitkárhoz. Ficsor Ádám elmondta, hogy a korábbiakhoz képest ugyan egyszerűsödtek a pályázati eljárások, de további módosítási javaslatokat kér az érintettektől, hogy a decemberi egyeztetési folyamatokat megalapozottabban lehessen folytatni. A hozzászólók kiemelték az oktatás, a szakképzés, a helyi szintű lehetőségek kiaknázásának fontosságát. A jelenlévők egyetértettek abban is, hogy a sikeres jövő a szétaprózottság helyett a húzóágazatokra épített fejlesztésekben rejlik.
Az államtitkár végül hangsúlyozta, hogy az úgynevezett horizontális elvek - azaz az esélyegyenlőség, a fenntarthatóság, a környezet- és erőforrás-tudatosság - érvényre jutása minden majdani ÚMVP-gazda számára „egyszeregy" kell, hogy legyen. A program megvalósításában pedig a minisztérium továbbra is nyitott marad a szakmai érdekképviseletek javaslataira.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek