Kutyaszorítóban

A hazai tulajdonban lévő magyar mezőgazdasági könyvkiadás az elmúlt 12 évben páratlan teljesítményt nyújtott – nyilatkozta lapunknak a ma kezdődő mezőgazdasági könyvhónap alkalmából Lelkes Lajos, a Mezőgazda Könyvkiadó ügyvezető igazgatója.

GazdálkodásT. Dögei Imre2008. 02. 01. péntek2008. 02. 01.
Kutyaszorítóban

Az FVM több mint tíz esztendőn át évi 90-120 millió forinttal támogatta a kiadókat, s az összeg mintegy nyolcvan új szakkönyvre nyújtott fedezetet. Ez a forrás tavaly elapadt, ezért nagyon megcsappant az új művek száma is. A mezőgazdasági könyvkiadás helyzetét súlyosbítja, hogy 2007-ben megszűnt az Oktatási Minisztérium szakkönyvkiadási pályázata is, amiből az agrárkiadók tíz százalékkal részesedtek.
– Milyen következményekkel jár a kettős szorítás? – faggatom az igazgatót.
– Beindult a fénymásolási spirál – feleli. – Vagyis az eddigi 4500 helyett átlagosan 6500 forintra emelkedett az oktatásban is használt könyveink ára. Ezt az összeget az agrár-felsőoktatásban tanuló kedvezőtlen anyagi helyzetű hallgatók már nem képesek megfizetni, így aztán marad a sokszorosítás.
– Hogyan tovább? – adódik a következő kérdés.
– Most ez a feladvány – így az ügyvezető. – Nem vagyunk egyedül, a szaktárca is mellettünk áll a lehetőségek keresésében. Csak egy példa: mi, például az osztrákokkal szemben, nem kérhetjük el a mindössze ötszáz példányban nyomott állatorvosi tankönyveink önköltségi, vagyis példányonkénti 80-100 eurós árát. Legfeljebb ennek negyedét vagy ötödét. Úgyhogy van miből kivágni magunkat – zárta rövidre válaszát Lelkes Lajos.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek