Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Csaknem háromezer gazdálkodó jut, illetve jutott gépvásárlási támogatáshoz. A tavaly novemberben igényelt pénz nagy részét, 18,5 milliárd forintot kifizették már. További 1600 gazdálkodó újabb 23 milliárd forintnyi szubvenciót igényelt, ezeket később fizetik ki.
Kép: 74. Omék Hungexpó gépek traktorok gyermekek 2005.08.30. Fotó: Bohanek Miklós
A mezőgazdaságigép-forgalmazók száma 870 és 920 között ingadozik. Csupán tizedük a meghatározó forgalmú, kereskedőházként ténykedő, több lábon álló, számos telephelyet fenntartó cég. A többiek egyéni vállalkozók, illetve hálózatba szerveződött társaságok. Kívánatos lenne a mezőgép-kereskedelem további integrációja, hálózatokba szerveződése, ezáltal a szolgáltatások színvonalának növelése – véli a téma szakértőjeként jegyzett dr. Hajdú József, a gödöllői MG Gépkísérleti Intézet munkatársa.
A szakember szerint tanulságos összefüggést mutat a földhasználat és az erőgépek gazdálkodási formák szerinti megoszlása. A termőterület 52,5 százalékát a 2005. évi adatok alapján az egyéni gazdaságok művelték, fennmaradó részét pedig gazdasági szervezetek (kft.-k, rt.-k, szövetkezetek) használták. A traktorok darabszámának több mint négyötöde az egyéni, s alig ötöde a társas vállalkozások tulajdonában volt, amit némileg árnyal, hogy a motorteljesítmény alapján „már csupán” kétharmad-egyharmad az arány az egyéni gazdálkodók javára. A kombájnok megoszlása is hasonló, noha a kort és a korszerűséget illetően kétségtelenül a gazdasági szervezeteké az előny.
Az utóbbi évtizedekben a gépberuházásokat egyértelműen a támogatásoktól tették függővé a vállalkozók. Így van ez most is, hiszen 2007 és 2013 között az uniós támogatások új lendületet adhatnak a mezőgazdaság korszerűsítésének. Azok a szemfülesek, akik az Európai Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Alapból (EMVA) gépek és technológiai berendezések vásárlásához kértek támogatást, már csaknem valamennyien megkapták pénzüket a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivataltól – tájékoztatott Soproni Horváth Lajos, az MVH szóvivője. A 18,5 milliárd forintból alig van már kifizetésre váró összeg. A teljes igény ennél tetemesebb: összesen 4500 jogosultnak több mint 43 milliárd forint. Most annak a 2900 ügyfelének fizet a hivatal, akik az első időszakban, vagyis tavaly november közepéig benyújtották kifizetési kérelmüket.
További 1600 gazdálkodó később veheti fel a gépbeszerzési támogatást. A támogatási határozat átvételétől számítva ugyanis egy év áll rendelkezésükre, ami 2008 októberében jár le. Egyébként kifizetési kérelmet évente négyszer lehet beadni. Legutóbb januárban, a korábbi 2900 mellett, több mint ezren igényelték az uniós kifizetést, amelynek összege elérheti a 16 milliárd forintot. Emlékeztetőül: a támogatás a beruházás összes elszámolható költségének 25 százaléka, kiemelt gépeknél 35 százaléka. Összege ügyfelenként legfeljebb 200 millió forint lehet.
Hajdú József adatai szerint a 43 milliárd forintnyi támogatással az utóbbi idők legnagyobb, összesen 140-145 milliárdos gépfejlesztése valósulhat meg 2007-ben és 2008-ban. Kiszámította: egy kérelemre összesen egy jobb traktor árának megfelelő összeg, azaz 35,3 millió forint jut, amiből csaknem 9,2 millió a támogatás.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu