Minden ötödik hektár...

Az ország ötöde védett lett. Gyepeink jó részét csak a Natura 2000 program szigorú feltételei szerint művelhetjük. Jó, ha odafigyel, aki kaszál és legeltet: támogatáshoz juthat, de meg is büntethetik.

GazdálkodásO. Horváth György2008. 04. 11. péntek2008. 04. 11.

Kép: Kardoskút- Tótkomlós, 2004 március 23. Darvak pihennek Kardoskút és Tótkomlós közötti szántóföldeken. A nagytestű védett madarak Afrikából, téli szálláshelyükről észak európai költőhelyeikre vonúlnak. Míg az ősszi vonúláskor összevárják egymást és több tízezres rajokban vonulnak délre, ilyenkor tavasszal kisebb csapatokban rövid pihenőkkel megszakítva útjukat iparkodnak nyári szálláshelyükre. Képen: Darvak pihennek a szántóföldön. Fotó: Ujvári Sándor, Fotó: Ujvári Sándor

Minden ötödik hektár...
Kardoskút- Tótkomlós, 2004 március 23. Darvak pihennek Kardoskút és Tótkomlós közötti szántóföldeken. A nagytestű védett madarak Afrikából, téli szálláshelyükről észak európai költőhelyeikre vonúlnak. Míg az ősszi vonúláskor összevárják egymást és több tízezres rajokban vonulnak délre, ilyenkor tavasszal kisebb csapatokban rövid pihenőkkel megszakítva útjukat iparkodnak nyári szálláshelyükre. Képen: Darvak pihennek a szántóföldön. Fotó: Ujvári Sándor
Fotó: Ujvári Sándor

Már igényelhető az a hektáronként körülbelül tízezer forintnak megfelelő összeg, amelyet azon gyepterületek után kérhetnek a gazdálkodók, melyek beletartoznak a Natura 2000 programba. Mivel az ország területének több mint ötödét jelölték ki e célra – a természetvédelmi területeken felül még további 1,2 millió hektárt –, a mezőgazdaság által használt gyepek nagy részét érintik a változások.
Tavaly év vége óta élnek azok a jogszabályok, amelyek rendezik az Európai Unió által működtetett program okozta helyzetet. Nem egyszerű ugyanis – bár nem is túl bonyolult – ilyen területeken gazdálkodni.
A Natura 2000 végeredményben egy Európa országainak határain átívelő ökológiai védőháló: kijelöltek egy csomó területet, ahol fokozottan kell ügyelni a természeti értékekre. Ezért meghatározták, hogy milyen tevékenységet lehet itt folytatni. Mivel ez korlátozza a gazdálkodást – kevesebb bevételt hoz több törődés mellett –, Brüsszel kompenzálja a gazdákat, de csak azokat, akik más, ilyen jellegű támogatást (például az agrárkörnyezet-gazdálkodást folytatók) nem vesznek fel.
A változásokat a területek tulajdoni lapjára is felvezetik a hatóságok, ez a munka még tart, nem árt tehát érdeklődni, vajon rétünk, legelőnk belekerült-e a Natura 2000 programba. Ha igen, oda kell figyelni, mit is csinálhatunk – tudtuk meg a programmal behatóan foglalkozó Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület lapunkhoz eljuttatott összefoglalójából.
A földhasználat szabályairól bővebben a www.natura.2000.hu internetes oldalon találhatnak gyakorlati tanácsokat, de ebben segítenek a nemzeti parkok szakértői is.
A legfontosabb elvárások a következők: a területet legeltetéssel és/vagy vadvédő kaszálással lehet hasznosítani. Csak kérődző állatokat szabad legeltetni úgy, hogy a gyepfelszín nem károsodhat maradandóan. Trágyázni, vegyszerezni tilos, és a terület 5-10 százalékát kaszálatlanul kell hagyni. A témakörben a www.grasshabit.hu weboldalon számos hasznos kiadvány és információ érhető el.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek