Már csak a növényeinek főz

Sokan nem hiszik el, hogy se agrárszakembert, se szaktanácsadót nem alkalmaz. Az egykori szakács mégis mintagazda, sőt beszerző és értékesítő szövetkezetet alapított.

GazdálkodásT. Dögei Imre2008. 09. 05. péntek2008. 09. 05.

Kép: méhecske szélmalom napraforgó virág skanzen szentendre szárazság aszály 2008 08 08 Fotó: Kállai Márton

Már csak a növényeinek főz
méhecske szélmalom napraforgó virág skanzen szentendre szárazság aszály 2008 08 08 Fotó: Kállai Márton

Üdvözöljük a Mikó tanyán! Ez a felirat az Enying határában fekvő, feltűnően rendezett telepen fogadja az érkezőt. Gyomnak, dudvának híre-hamva sincs, a zöldellő pázsitot színpompás virágágyak törik meg. A hatalmas tárolók és gabonasilók több tízezer tonna termény befogadására képesek, mutatja Mikó Ferenc, a tulajdonos. Minőség szerint elkülönítve magaslik itt a saját termés, illetve a környező gazdák gabonahegyei. A színek előtt a napraforgó aratására készítenek elő egy kombájnt. A többi gép fedett helyen várja a bevetést, méghozzá a tárolók tetőszerkezetének meghosszabbításával kialakított féltetős színekben. A gazda fejéből pattant ki ez az egyszerű és olcsó megoldás. Minden gépnek, munkaeszköznek van helye, nem rozsdásodnak a szabad ég alatt.
– Nézze azt a több mint 300 lóerős új traktort – mutat a sok gép közül az egyikre. – Ha hiszi, ha nem, ingyen jutottunk hozzá. Hatéves, igen jó állapotban lévő elődjét adtuk érte cserébe, amihez még hozzájött az állami támogatás. Hasonló üzleti konstrukció ez, mint a személyautóknál szokásos – fűzi hozzá.
A kis termetű, szikár, határozott tekintetű férfi Köröstarcsáról kelt vándorútra, még a hatvanas években. Nyolcadik után szakácstanulónak szegődött, s negyedszázadon át főzött. És nem akárhogyan. Mesterszakács lett belőle, s idővel feleségül vett egy német lányt. Most ő intézi vállalkozásuk ügyes-bajos adminisztratív teendőit.
Amikor 1996-ban letette a főzőkanalat, vett Enyingen tíz hektár földet, majd bérelt is hozzá, és krumplit kezdett termeszteni. Kétkedve figyelték a környékbeli gazdálkodók: vajon mire megy egy szakács a szaktudást jócskán igénylő burgonyával? Jól sikerült neki, mégsem próbálkozott többet az igényes növénnyel. Közben földeket vásárolt, majd hat éve kiválasztotta telep- és lakóhelynek ezt a 64-es út menti területet, s benyújtotta pályázatát magtár meg iroda építésére. Rendben volt minden, de elutasították a szokványos kifogással: elfogyott a pénz. Mikó Ferencnek nem szokása a kilincselés, de nem hagyta annyiban. Megharcolt az igazáért, s csodák csodájára a hivatalok mégis ráakadtak a „forrásra”. Azóta minden évben sikeresen fejleszti gazdaságát. Most éppen a második gabonaszárítóra és hozzá tartozó épületekre adta be a pályázatát.
Jelenleg 1760 hektár szántón gazdálkodik, ebből 700 a sajátja. Ritkán megy ki ásó és talajszonda nélkül a határba. Nemcsak nézi a földet, de érzékeli is annak állapotát. A növénytáplálást ugyanúgy el lehet rontani, mint az állatokét, legfeljebb nem azonnali és látványos a visszajelzés. Az időjárás-jelentés éppen olyan fontos – ha nem lényegesebb – információ számára, mint bármi más. Az esők előtti gyors műtrágyázás például a ráfordítás többszörösét hozhatja be.
Amikor az országos átlag hektáronként
4-5 tonna búza vagy 6-7 tonna kukorica, akkor nála 10, illetve 13 tonna fölött teremnek ezek a növények. A repce vagy a napraforgó is a dupláját hozza, mint másutt. Az eladáshoz pedig a hazai és nemzetközi piaci ismereteken kívül kell némi különleges érzék, megérzés is. Az idei termés zömét még a tavaly magasba lendült árakon adta el.
A helyi beszerző és értékesítő szövetkezet székhelye is itt van, hiszen a héttagú szervezetnek is Mikó Ferenc az elnöke. Rajtuk kívül 20-50 gazdaság csendestársként csatlakozik az ezredforduló táján alakult új típusú szövetkezethez. További részjegyeket nem bocsátanak ki, mert nem szeretnék a tagok számát növelni – jegyzi meg az elnök. A nagyobb mennyiség miatti áralku előnyeit főként az anyagok, eszközök beszerzésénél élvezik. Az értékesítést pedig a partnerek az elnök „szellemi tőkéjére” bízzák.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek