Gabonahegyek árnyékában

Akadt olyan gazdálkodó, aki fél éve még tonnánként 72 ezer forintért sem adta a búzáját. Most ennek a felét sem kínálják érte.

GazdálkodásT. Dögei Imre2008. 10. 03. péntek2008. 10. 03.
Gabonahegyek árnyékában

Merre halad a magyar gabonagazdaság 2008 őszén? A fogós kérdést Pótsa Zsófiának, a Gabonaszövetség főtitkárának címezték az Agrár Európa Klub rendezvényén. Válaszában sorra vette: honnan hová jutott a világ búza- és kukoricatermelése, s mi várható a belátható jövőben?
Tavaly ilyenkor nálunk szerény volt ugyan a termés, de nem ezért szárnyaltak világszerte a gabonaárak. A legtöbb hazai elemző akkor úgy gondolta, hogy vége az olcsó élelmiszerek korszakának. Majdnem kétszeresére emelkedett minden termény ára, amit nem tartottak ugyan reálisnak, de úgy vélték, a mezőgazdasági nyersanyagok ára a korábbinál magasabb szinten stabilizálódik. Egyelőre más forgatókönyv érvényesül. Úgy tűnik, csak az étkezési búza tartja magát tonnánként 35 ezer forint körüli árával. Ugyanennyi takarmánybúzáért, illetve kukoricáért a szabadpiacon 20-25 ezer forintot kínálnak.
Pótsa Zsófia szerint a hazai malmok 1,2 millió tonnás őrléséhez 1,1 millió tonna takarmányfelhasználás párosulhat. Az idén termett 5,6 millió tonna búza nagyobb részét, hárommillió tonnát exportálni kellene. Ráadásul a környező országokban is jól termett a gabona. Romániában például megkétszereződött a termés, az ide irányuló tavalyi lisztexport folytatását tehát elfelejthetjük. A távolabbi országokba pedig – a tengeri szállításhoz képest – tonnánként 23-30 eurós a versenyhátrányunk. S minthogy tengeri kikötőre aligha számíthatunk, adottságainkkal tartósan együtt kell élni.
A kukorica nagy része még a táblákon van, de úgy becsülik, hogy a tavalyi négymillió tonnás termés megduplázódik. A mélyponton lévő hazai állattartás alig hárommillió tonnát igényel, ezért a többletet el kellene adni. A főtitkár szerint az EU tagországaiban van erre a legnagyobb remény. A közösség egyébként az idén már csak 700 ezer tonna intervenciós készletet vásárol meg 27 tagállamából. Ebből porszemnyi juthat nekünk, a legalább négymillió tonnás felesleghez képest, ráadásul tonnánként 101 eurós „védőáron”. Az etanolgyártás sem lehet megoldás, ugyanis a Mol a benzinhez kevert ötszázaléknyi bioetanolt nem a hazai piacról szerzi be.
A tavalyi nagy ijedtség és a kegyes időjárás hatására világszerte nőtt a gabonatermés. A Gabonaszövetség adatai szerint búzából, árpából és kukoricából az idén 76 millió tonnával termett több, mint tavaly. Ebből 49 millió tonna az unióban van, különösen a Magyarországot övező térségekben. A múlt évi keresleti piac – amit a pénzügyi befektetők spekulációja is gerjesztett – kínálativá változott. Ráadásul az erős forint miatt ugyanannyi exportált terményért kevesebb pénzhez jutunk. A kereskedők fontolgatják, hogy ennek kockázatát a jövőben nem vállalják, s a termelőkkel euróban kötik meg a szerződéseket.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek