Nosztalgia a téeszek szép világa után?

A kor nem érdem, hanem állapot. Pedig nagy igazság rejlik benne, hiszen születünk, élünk és meghalunk. Ez utóbbit pedig nem tudjuk, nem akarjuk tudomásul venni.

GazdálkodásT. Dögei Imre2008. 12. 11. csütörtök2008. 12. 11.
Nosztalgia a téeszek szép világa után?

 Ez a három közhely nemrég jutott eszembe egy, a Magyar Mezőgazdasági Múzeumban rendezett emlékülésen. A hallgatóság között alig akadt hatvanévesnél fiatalabb ember. A régi „nagyokat”, az exportra termelő, világszerte elismert iparszerű szocialista magyar mezőgazdaság két hajdani megalapozóját – Izinger Pált, az állami gazdasági szakembert, és a parasztsorsfordító Keserű Jánost – idézték.
Izinger 1945-ben, a világégést követően Mezőhegyes első jószágkormányzója lett., s a hajdan nevezetes agrárbölcsőből indult el karrierje. Keserű János más pályát futott be, de közös vonásuk, hogy ő is igazgatta az állami gazdasággá lett egykori Mezőhegyesi Ménesbirtokot.
Nem véletlenül hangsúlyozta az eseményt méltató Nagy János, a Nemzeti Vagyongazdálkodási Tanács elnöke: nagy dolog az, ha az agrártársadalom megbecsüli az arra méltó elődeit. A szocialista évtizedek alkotó agrárértelmiségi generációira a legtöbbet Romány Pál, a hajdani miniszter emlékeztetett. Egy  jeles francia sajtóorgánum, a Le Monde Diplomatique minősítését idézte 1982-ből: „A magyarok – hátat fordítva annak a modellnek, amely nyilvánvalóan csődöt mondott – a szocialista gazdaságban példa nélkül álló fellendülést  valósítottak meg a mezőgazdaságban.”
Nemcsak a régi vezetők emlékeztek. Szenvedélyesen szólt Nagy Frigyes is, aki  1996. december derekától az 1998. júliusi kormányváltásig terjedő rövid másfél esztendőben volt földművelésügyi miniszter. Munkássága legnagyobb részét a Mosonmagyaróvári Állami Tangazdaságban töltötte. – Nem nosztalgiázom, hiszen akartuk a magántulajdont, a piacgazdaságot – fejtegette. – De megkockáztatom: az volt az igazi vidékfejlesztés, amit tagjaikért és dolgozóikért, valamint a falvak és a kisvárosok lakosságáért a manapság lesajnált nagyüzemek, a termelőszövetkezetek és az állami gazdaságok a maguk idejében tettek.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek