Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
TÁMOGATTA GRÁF JÓZSEF földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszteri kinevezését az Országgyűlés mezőgazdasági bizottsága. A miniszter egyéves válságkezelő programját ismertetve kiemelte az agrárágazat folyamatos finanszírozhatóságát. Ennek érdekében a tárca a Magyar Fejlesztési Bankkal közösen hitelprogramot dolgozott ki, amelynek keretében 60 milliárd forint áll az agrárgazdaság rendelkezésére. Az Út a munkához program keretében mintegy 3-5 ezer új munkavállalót lehet majd alkalmazni szezonális munkákra. További 5-10 ezer munkahely jöhet létre az ágazathoz kapcsolódó közmunkaprogramokban. Célnak nevezte a kézimunka-igényes tevékenységek, például a zöldség- és gyümölcstermesztés, az állattenyésztés gyorsabb fejlesztését is.
AZ ÁLLATTENYÉSZTŐK a jövőben új feltételekkel vehetik igénybe a termeléstől elválasztott állatalapú támogatásokat. Idén csak földterülettel együtt kaphatják meg a nemzeti kiegészítéseket. A módosítás 2009-ben a hízottbika- és az anyatehéntartás, az extenzifikációs szarvasmarha-, valamint a kedvezőtlen adottságú területeken nyújtott anyajuhtartás támogatását érinti. A korábbi évekhez képest változás, hogy állatai után csak az a gazdálkodó számíthat támogatásra, akinek jár az egységes területalapú támogatás és mint nyilvántartott állattartó, benne van a Tenyészet Információs Rendszerben (TIR).
ÚJ ERDŐTÖRVÉNY? Az elfogadás előtt álló új erdőtörvény foglalkozik az illegális fakitermelések elleni hatékonyabb fellépéssel is. A főszabály viszont változatlan: ahol erdő volt, ott erdőnek kell lennie. Az erdőgazdálkodó vagy a tulajdonos köteles az erdőt felújítani. Ha ezt nem teszi meg, az állam végzi el helyette, de az ő költségére. A tulajdonosoknak akkor is fel kell újítaniuk az erdőt, ha nem ők termelték ki, hanem például ellopták a fákat. Az illegális fakitermelés ellen felállítják az erdővédelmi szolgálatot, amely ezen túl más erdőkárok (erdőtűz, nagy területű rovar-, gombakárosítások) megelőzését, felszámolását is irányítja.
Varjúmentes kukorica. Mostanában vetik a kukoricát, és sok gazdának kellemetlenséget okoznak a madarak, főleg a varjak. Már javában zajlik a költés, a madarak egyre több táplálékot igényelnek, ezért a varjútelep közelébe nem célszerű kukoricát tervezni. Ha mégis oda kerül, akkor érdemes minél korábban vetni és ügyelni a kellő vetésmélységre. A varjak ugyanis csak a nem megfelelően takart szemeket szedik fel. Vadriasztó szerrel csávázott vetőmag használatával is fokozható a védekezés. A kezdetben tápanyagban gazdag szem, ha kellő mélységből indul csírázásnak, mire a csíranövény áttöri a talajfelszínt, már nem tartalmaz annyi tápanyagot, amiért érdemes lenne a madárnak megdolgoznia. A mélyebben gyökerező zsenge növénykét a talajlakó rovarlárvák után kutató varjak nem tudják kidönteni. A kétleveles stádiumot elért kukorica pedig már egyáltalán nem érdekli a fekete madarakat. Ellenkezőleg, hiszen rovarkártevők és kis rágcsálók pusztításával segítenek a gazdának a növényvédelemben. Madárvédő szakemberek szerint ebben az időszakban elterelő etetéssel – rostaalja, ocsú szétterítésével a fészektelep környékén –, illetve a táblánál történő riasztással védekezhetünk még.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu