Az lenne a jó, ha a Hegyalja meghatározó borászata tartósan állami kézben maradna, ám olyan vagyonkezelői módszerrel, amelyben az államon kívül a vállalat dolgozói és szőlőtermelő partnerei is érdekeltek lennének a cég működtetésében. Ez a véleménye Kiss Istvánnak, a Tokaj Kereskedőház Zrt. vezérigazgatójának, aki a korai szüretről is beszámolt.
Szerinte a szőlő alacsony felvásárlási ára miatt a legpatinásabb magyar történelmi borvidéken egyelőre nincs pánik, a kistermelők hangulata elfogadható. A Hegyalja szőlőtermésének egyharmadát felvásárló cég első embere a vállalkozás székhelyén, Tolcsván született és ma is ott él, így eljut hozzá a szőlősgazdák véleménye.
Az idén a tokaji borvidéken tíz nappal korábban kezdődött a szüret, mondta Puklus Péter, a cég főborásza. Szeptember derekán hozzáláttak a legkorábban érő sárgamuskotály szedéséhez, ezt követi majd a hárslevelű és a furmint. Ebben az évben országszerte nem az a kérdés, mennyit ígérnek, hanem az, hogy fizetnek-e egyáltalán a termésért a szőlősgazdáknak. A kereskedőház a legalább 17 mustfokot elérő sárgamuskotály kilójáért hatvan forintot fizet a velük három évre szerződő és az általuk előírt technológiát megtartó kistermelőknek. Vannak felvásárlók, akik persze magasabb árral is kecsegtetnek, ám későn vagy egyáltalán nem fizetnek. Akadnak olyan szőlősgazdák, akiknek már egy-két éve is tartoznak partnereik. A főborász szerint naponta 15-20 szerződés nélküli szőlősgazda is ajánlkozik náluk, mondván: „mindegy mennyiért, csak vegyék át tőlük a szőlőt.”
A rendszerváltás során lezajlott részprivatizációknak köszönhetően a Tokaj Kereskedőháznak mindössze 77 hektár termő szőlője van. Igaz, ezek a borvidék legpatinásabb részein, legjobb dűlőiben fekszenek. Különleges tokaji minőséget teremnek a Tarcal határában nemrég felújított Szarvas-dűlő szőlőtőkéi, valamint Tolcsván a Szentvér-dűlő és Mádon a Királydűlő. Ezen kívül mintegy kétezer kistermelővel szerződtek, akiktől több mint kilencszáz hektárról vásárolnak bornak valót.
Évente több mint hétmillió palack bort adnak el, kétharmadát a hazai, egyharmadát a nemzetközi, főként a keleti piacokon. A közelmúltban egy sajtótájékoztatón bemutatták legjobb boraikat, a hozzájuk legjobban illő ételekkel. A furminthoz pirított mandulás pulykát, a tokaji késői aranyhoz birsalmadzsemet pisztáciával, a szamorodnihoz pirított dióba mártott mozzarellagolyókat, a 4 puttonyos aszúhoz narancsos csokoládéhabot, a 6 puttonyos muskotály aszúhoz pedig mézes fügenyársat kínáltak.