Brikettüzem nyílt a Hortobágy szélén

Megindult a próbaüzem Nagyiván új agrobrikett-gyárában. A hortobágyi településen az országban egyedülálló technikával készítenek mezőgazdasági hulladékból fűtőanyagot, 18 munkahelyet biztosítva a környékbelieknek.

GazdanetIlijin Kinga2009. 12. 30. szerda2009. 12. 30.
Brikettüzem nyílt a Hortobágy szélén

Ukrán technológiával dolgoznak, de minden magyar és európai uniós előírásnak megfelelve, 18 alkalmazottal, egy félautomata brikettáló géppel. Nagyivánban egy használaton kívüli épületben, a község központjában épült fel az üzem, melynek a polgármester vezette Nagyiván Mezőgazdasági Kft. is résztulajdonosa - írta meg a szoljon.hu. Alapanyagul szalmát, kukoricacsutkát, a napraforgó szárát és héját és nádat - tehát mezőgazdasági hulladékot - használnak, amiből bőven akad a településen. Ezt szárítással és préseléssel alakítják briketté, a folyamat során a hulladék száz százalékban hasznosul.

A beruházás költsége 100 millió forintra rúg, melynek felét pályázaton nyerte el a vállalkozás. Óránként akár 750 kilogramm brikettet is elő tudnak állítani, s kilóját a tervek szerint körülbelül 50 forintért adják majd el – de nem az összeset, hiszen a helyben előállított brikettel szeretnék később fűteni a helyi iskolát, kultúrházat, községházát. Ezzel a brikettüzem felzárkózik a leginkább környezetbarát gyárak sorába: azon túl, hogy a helyben keletkező hulladékot alakítja fűtőanyaggá, a hosszas szállítás okozta károsanyag-kibocsátást is megspórolja.

Az agrobrikett 20 megajoule fűtőértékű – összehasonlításképp a barnaszénnél ugyanez az érték 16 joule.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek