Karácsony: 100 milliárdot spórolunk

A tavalyinál is kevesebbet vásároltunk idén, legalábbis az első tíz hónapban, de a becslések szerint nem lesz ez másképp az ünnepi szezonban sem. Több áru fogy ugyan, mint október-novemberben, de kevesebb, vagy épp rosszabb minőségű, mint tavaly ilyenkor.

GazdanetIlijin Kinga2009. 12. 23. szerda2009. 12. 23.
Karácsony: 100 milliárdot spórolunk

A karácsony és szilveszter közelsége mindig felpörgeti a forgalmat, nem lesz ez másképp idén sem - derül ki az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) becsléséből: szerintük 330-335 milliárd forintnyi élelmiszer kerül majd az ünnepre terített asztalokra. Összehasonlításképp: a KSH adatai szerint ez év októberében körülbelül 290 milliárd forintnak megfelelő mennyiségű élelmiszer fogyott a boltok polcairól. A decemberi ünnepi szezon ehhez képest 150 milliárdnyi többletet szokott hozni - idén ez valamivel kevesebb lesz.

A tavalyi adatokkal összevetve hamar kiderül az is, hogy egész évben visszafogtuk a költekezést. A KSH szerint az év első tíz hónapjában 4,7 százalékkal kevesebbet hagytunk a boltokban, mint a tavalyi év azonos időszakában, októberre a különbség 7,5 százalékosra nőtt. A kiskereskedelmi forgalom 45 százalékát az élelmiszerek adják, de jelentősebb összegeket költöttünk üzemanyagra (16 százalék) és lakberendezésre, háztartási cikkekre, építőanyagokra (15 százalék) is.

Ami az élelmiszereket illeti, nem csak a mennyiségből, de a minőségből is alább adtunk az elmúlt egy évben. Alapvető élelmiszerekből is kevesebb fogy, de az ínyencségekből akár 15 százalékkal kevesebbet is vásárolunk. További fontos tendencia, hogy több ételből-italból, így például az ásványvízből, egyre gyakrabban választjuk az üzletláncok saját márkás verzióit. Ha mégis ragaszkodunk a jól bevált márkákhoz, kivárjuk az akciókat - így virsli vagy pezsgő esetén a minden év végén óramű-pontossággal érkező leárazásokat - vagy akár boltot is váltunk a kedvezményesebb árért - derül ki a Nielsen felméréséből.

A spórolásért nem is annyira a pénzügyi válság, mint a reálbérek csökkenése a felelős. A felmérések szerint ez a következő hónapokban sem fog javulni, így a boltok igen nehéz félév előtt állnak - mi pedig számíthatunk arra, hogy nyár elejéig kevesebb, vagy legalábbis egyen-címkézett élelmiszerekkel találkozunk a legtöbb család kamrájában, hűtőszekrényében, ebédlőasztalán.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek