Nem félünk a betegségtől, de nincs is miért

Nem ijedtek meg a fogyasztók a Baromfi Terméktanács novemberi bejelentésétől, miszerint a magyar baromfi 70 százaléka szalmonella-fertőzött. A pánikra nincs is ok, a bejelentés hátterében sokkal inkább az uniós elősírások állnak, mint valós veszélyek.

GazdanetIlijin Kinga2009. 12. 27. vasárnap2009. 12. 27.
Nem félünk a betegségtől, de nincs is miért

Nem fogy kevesebb szárnyashús, hiába ijesztett rá a vásárlókra novemberben a Baromfi Terméktanács, akik egy teszt alapján azt állították, a boltokban kapható baromfi 40 százaléka szalmonellás. A csirke, pulyka idén karácsonykor sem fogy kevésbé, mint általában - vagy ha mégis, annak oka nem a szalmonellaveszély. "A vásárlók helyén kezelik a híreket. Az utóbbi években számos hústípus esetében merült fel, hogy az egészségre ártalmas, majd kiderült, hogy erről szó sincs. Mintha immunisak lennének a vásárlók ezekre a hírekre" - idézi Gillemot Katalint, az Auchan szóvivőjét az origo.

Ezúttal nincs is igazán mitől félni, hisz a múlt hónapban elvégzett szalmonellateszt csalóka. Nem arról van szó, hogy több, az egészségünkre veszélyes termék lenne a boltok polcain, hanem arról, hogy egy új előírásnak megfelelően a baromfihúst 2011-től valamennyi szalmonellabaktériumtól mentesíteni kell. Ez nagyjából 2500 típust jelent, melyekből csupán néhány veszélyes az emberre, sőt, a megbetegedések többségéért valójában csupán kétfajta baktérium felelős.

Az előírás most mégis azt írja elő, hogy bármely 25 grammos minta teljesen baktériummentes legyen. Ezt a követelést teljesíteni igen nehéz, az Egyesült Államokban például úgy oldják meg a problémát, hogy a feldolgozott csirkéket klórtartalmú anyagba mártják - aggodalomra semmi ok, forgalmazásuk nálunk tiltott is, épp emiatt. A teljes baktériummentesség követelménye mindenesetre túlzásnak tűnik, minthogy a 2500 típus nagy része ártalmatlan, de a nem sikerül kilobbizni, hogy az Európai Unió enyhítsen a szigoron, könnyen lehet, hogy sokan leállnak a baromfitermeléssel.

Márpedig épp ez az érdeke néhány európai országnak, amelyek korábban kezdték a baktériummentesítést, s így tovább is jutottak benne: Dániában és Svédországban például igen ritkán találnak bármilyen szalmonellabaktériumot a hústermékekben, s a mentesítéssel igen jól állnak a németek, a britek és a franciák is. Várható, hogy ezek az országok a szigorú előírás mellett fognak kampányolni, ha vitára kerül a sor.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek