Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Több tízmilliárd forintnyi uniós agrártámogatástól eshet el az ország, mert nem tudta bevezetni az úgynevezett SPS szubvenciós rendszert. Az Alkotmánybíróság ugyanis eddig nem határozott az ezt tartalmazó törvényről, a határidők miatt a magyar kormánynak viszont nyilatkoznia kellett Brüsszel felé, hogy milyen támogatást alkalmaz 2010-ben. Marad az eddigi rendszer, de abban 2011-től sokkal kevesebb pénzt biztosít az uniós szabályok miatt egyes ágazatoknak.
Kép: Wertach, 2006. május 30. Behavazott mezőn legelnek tehenek Wertachban 2006. május 30-án. A szókatlanul hideg időjárás miatt a hóhatár ezer méterig süllyedt Bajorországban. (MTI/EPA/Karl-Josef Hildenbrand), Fotó: MTI Zrt. Fotószerkesztoség
A magyar kormány, illetve az agrártárca a napokban jelezte Brüsszelnek, hogy tervei ellenére az idén sem tudja bevezetni az új agrártámogatási rendszert, az úgynevezett SPS-t. Az Alkotmánybíróság döntése még várat magára az ezzel kapcsolatos magyar törvényről, így a különféle határidők miatt az idén már nem lehet bevezetni az ellenzék és az agrár-érdekképviseletek egy része által egyébként támadott rendszert. Marad tehát az eddig alkalmazott SAPS-támogatás, ami viszont a következő években ellehetetlenítheti a tejelő- és húsmarha- ágazatot, illetve a dohány-, rizs-, cukorrépa termesztést. A SAPS-ban 2011-től egy sor támogatás csökken – maradnának viszont a történelmi termelési bázisokat figyelembe vevő SPS esetében -, illetve megszűnik, melyet más jogcímen sem lehet pótolni. Így több tízmilliárd forintnyi – egyes számítások szerint 90 milliárdot is elérheti - támogatástól esik el az ország.
Az SPS-ről szóló törvényt még 2008 novemberében találta aggályosnak Sólyom László köztársasági elnök, és megkérte az Alkotmánybíróságot, hogy vizsgálja meg a kifogásolt részeket. A taláros testület eddig már többször foglalkozott szakértői szinten az üggyel, de dönteni nem tudott. Ez azért okoz gondot, mert meghatározott határidőket betartván kell Brüsszelt arról értesíteni, hogy a tagország milyen támogatási rendszert akar alkalmazni. Mivel itthon nincs elfogadott jogi háttere az SPS-nek, alkotmányossági aggályok merültek fel az államfőben, nincs is lehetőség a bevezetéséről határozni. Ezért marad itthon az eddig alkalmazott SAPS-rendszer.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu