A biztos nyereség titka

Szövetkezetben többre mennek a sertéstartók - derül ki az Alföldi Sertés Termelői Csoport tapasztalataiból. Miközben a hazai sertéspiac szereplői gyakran panaszkodnak, a szövetkező gazdák évek óta átlag feletti nyereséget érnek el.

GazdanetIlijin Kinga2010. 02. 22. hétfő2010. 02. 22.
A biztos nyereség titka

Tavaly 330 forintos kilogrammonkénti átlagáron adta a sertést az Alföldi Sertés Értékesítő és Beszerző Szövetkezet. Tagjaik, az Alföldi Sertés Termelői Csoport így több mint 14 milliárdos árbevételt értek el 2009-ben - írja a Magyar Mezőgazdaság annak bizonyítékául, hogy szövetkezetben jobban megéri sertést tartani. Az eddigi tapasztalatok alapján a termelői csoport az általános felvásárlási árnál folyamatosan 7-15 forinttal többet kap a sertés kilójáért. A szövetkezésnek más haszna is van: az összefogás olyan előnyöket is képes biztosítani a tagoknak, amit egyénileg nagyon nehezen vagy költségesen érhetnének csak el. Idén januárban például a kifizetést a teljesítést követő 14. napra hozták előre, ami óriási eredmény ahhoz képest, hogy a beszállítóknak a multinacionális cégek jellemzően 60-90 napos határidőkkel fizetnek, de a vágóhidaknál is 21 nap a megszokott határidő.

Húsz új tag csatlakozott tavaly, így a létszám 71-re nőtt - értékeli az Alföldi Sertés tavalyi évét a Magyar Mezőgazdaság. 2009-ben 360 ezer sertést adtak el, ez csökkenést jelent a korábbi évekhez képest, de nagyban hozzájárult, hogy több, a csoporthoz tartozó telep is leállt időszakosan a sertéstartással, felújítások és rekonstrukciók miatt. A sertések háromnegyedét a debreceni vágóhídnak, a Kométának, a Hungaromeat-nek és a Kapuvári Húsnak adják el - írja a lap -, negyedét kisebb vágóhidaknak. A szövetkezet minden tagja kimutatást kap az értékesítésekről, így biztosítják a tiszta és átlátható működést, de a versenyszellemet is. A szövetkezet egyre inkább igyekszik szerződött partnereknek eladni a sertést, így mindenki jól jár, hisz az állattartók jó előre tudnak a felvásárlói igényekről, így könnyebben alkalmazkodnak ezekhez, és biztos megrendelések mellett nyugodtabban is dolgozhatnak.

Szerződésekből egyébként nincs is hiány: a már megkötött megállapodások alapján például szinte biztos, hogy idén 440-450 ezer sertést is elad a szövetkezet, sőt, ez a szám akár 500 ezerig is felkúszhat. A piac sajátosságait figyelembe véve számítanak rá, hogy idén kevesebbet kapnak majd a sertésért, de abban biztosak, hogy kilónként 300 forint alá nem szorulnak a felvásárlási árak. Ráadásul tekintélyt szereztek az alföldi sertésnek, ezzel is bizonyítva a szövetkezeti forma létjogosultságát.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek