Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
A francia agrárminisztérium harcot indított a breton tengerparton tenyésző zöld algával szemben, miután bebizonyosodott, hogy a rothadó moszat kibocsátotta mérges gáz miatt pusztult el egy hátasló, és valószínűleg egy, az algát takarító munkás is.
Nagy sajtóvisszhangot váltott ki tavaly júliusban, hogy egy hátasló lovasával együtt felbukott, majd elpusztult Franciaországban, a breton tengerparton, ahol az egész parti sávot az elmúlt harminc évben fokozatosan felszaporodott zöld algaféle rothadó maradványai borították. Csak jóval később derült ki, hogy egy algát takarító munkás halála is összeköthető a növények kibocsátotta mérges gázzal. Több zöldszervezet ezek után beperelte a francia államot azért, mert hagyták az algát elszaporodni, nem léptek fel kellő hatékonysággal a tengervíz nitrátszennyezése ellen. Még mielőtt a per véget ért volna, az állam elismerte a felelősségét, és vállalta, hogy intézkedéseket tesz a nitrátszennyezés csökkentésére, és a partokat borító alga eltakarítására.
A breton tengerparton a víz nitráttartalma meghaladja a 26 mg/litert, ami eleddig senkinek nem szúrta a szemét, bár a francia tengerkutató intézet ajánlása szerint 10 mg/liter lenne a megfelelő. A szennyezés elsődleges forrása a mezőgazdaság: a térség a francia sertéságazat központja, a nitrát fő kibocsátói tehát elsősorban az állattartó telepek, másodsorban – a műtrágyafelhasználás révén – a növénytermesztők.
A tervezett intézkedéscsomag célja, hogy 2015-ig legalább 40%-kal csökkentsék a nitrátkibocsátást az érintett nyolc öbölben. A térségben működő mezőgazdasági vállalkozóknak kimutatást kell vezetniük a nitrátkibocsátásukról, amelyet mérnek és ellenőriznek a hatóság képviselői. Támogatni fogja az állam azokat a technikai megoldásokat, amelyek csökkentik a nitrát-kibocsátást – például a hígtrágyát biogázzá feldolgozó fermentorok építését. A tervek szerint olyan természetes védőzónákat hoznak majd létre a mezőgazdasági területek és a tenger között, amelyek megakadályozzák, hogy a szennyeződés a vízbe jusson. Ugyanakkor egy országos kutatási program is indul a zöld algák biológiájának megismerésére, amelynek az is a célja, hogy meghatározza: milyen mennyiségű partra vetett moszat az, ami már az emberre veszélyes mennyiségű gázt bocsát ki bomlása során.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu