Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Szinte kivételes eset, hogy nem Kínát vádolják áron aluli termékek tömeges exportjával, hanem éppen Kína a vádló - a tömegtermék pedig ezúttal az amerikai csirke, amit idén már a második, méghozzá meghatározó piacról tiltanak ki.
Csirkeszárnyak, csirkelábak: olyan csemegék, melyekért Kínában rajonganak, míg az Egyesült Államokban alig-alig veszik őket. Így alakult ki a gyakorlat, hogy Észak-Amerikából Ázsiába vándorolnak ezek a testrészek, ahol jóval magasabb áron kelnek el, mint eredeti hazájukban. Kína mégis azzal vádolja az amerikaiakat, hogy dömpingáron - vagyis a piaci árnál olcsóbban - hordják át hozzájuk a felesleges csirkedarabokat, így most dömpingvámot vetnek ki az amerikai baromfira. Ez azt jelenti, hogy az eladási ár igen magas százalékát fizettetik ki vámként a baromfi-exportőrökkel. A különféle híradások eltérő adatokat közölnek, a brit BBC például úgy tudja, baromfitelepenként, 43 és 80,5 százalék között állapították meg a vámokat, míg az MTI 105 százalékos vámot említ. A lényeg mindenesetre, hogy ellehetetlenülhet a Kínába irányuló baromfikivitel.
Ez idén már a második komoly csapás az amerikai baromfiiparnak. Januárban a Szabad Föld Online is hírt adott arról, hogy Oroszország az amerikaiak húsfertőtlenítési szokásaira hivatkozva tiltotta meg az importot az Egyesült Államokból. Amerikában ugyanis úgy kerülik ki a szalmonellaveszélyt, hogy a csirkehúst klórtartalmú vegyszerbe mártják. Ez az oka annak is, hogy az Európai Unióba, ahol tiltott az efféle eljárás, régóta nem exportálhat Amerika. Most, hogy legnagyobb felvevőpiacuk után Kínát is elveszítik, lassan bezárul a kör a baromfi körül.
Persze az is lehet, hogy a csirkék tulajdonképpen a politikának esnek áldozatul. Ahogy az orosz esetben is megjelentek ilyen felhangok, elképzelhető, hogy Kínában is a rossz viszony élezésére használják a csirkéket. Az ázsiai és az amerikai nagyhatalom viszonya az utóbbi időben nem éppen rózsás. Amerika tisztességtelen kereskedelmi gyakorlattal, így többek közt a gumiabroncsok dömpingjével és a kínai fizetőeszköz, a jüan árfolyamának szándékos alacsonyan tartásával vádolja Kínát, utóbbinak pedig sérti az önérzetét, hogy Barack Obama amerikai elnök kérésük ellenére is találkozni óhajt a Kínával konfliktusos viszonyban álló dalai lámával.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu