A borászok ismét összefognak

Rászokik a lakosság a rosszabb minőségű borra, a jogszabályok pedig ellehetetlenítik a hazai termelést. Megújulás és hatékony szakmaközi összefogás, érdekképviselet kell - vélik a magyar szőlészek és borászok.

GazdanetIlijin Kinga2010. 03. 21. vasárnap2010. 03. 21.

Kép: Heimann Zoltán családi birtoka Szekszárd Borászat pincészet szölöhegy hordó palack dugó bortermelö vidék 2009.11.18. fotó: Németh András Péter, Fotó: Photographer: Andras Peter Nemeth

A borászok ismét összefognak
Heimann Zoltán családi birtoka Szekszárd Borászat pincészet szölöhegy hordó palack dugó bortermelö vidék 2009.11.18. fotó: Németh András Péter
Fotó: Photographer: Andras Peter Nemeth

Bár több más területhez hasonlóan a szőlészet-borászat képviselői is veszélyben érzik ágazatuk jövőjét, ők azért egyre újabb és újabb ötletekkel állnak elő annak megmentésére. Legutóbb Balatonfüreden találkoztak és vitatták meg a teendőket, s az olyan ötletek után, mint a Bormarketing Kht., a Junibor Egyesület vagy a Borászok 12 pontja, most egy szakmaközi összefogást megvalósító bortestület létrehozása került szóba - számol be a Magyar Hírlap. Ez a szervezet a politikai elitet látná el bormentő ötletekkel, s nagyon fontos, hogy nem csak a borászok és szőlőtermelők, de az ágazathoz a termelésen, feldolgozáson, kereskedelmen keresztül kapcsolódó más szervezetek is helyet kapnának benne. Vaszari László, a Hegyközségek Nemzeti Tanácsa elnöke úgy vélte, hogy mint az összes szőlész és borász képviselői, nekik kellene felvállalni a bortestület szerepét. A testülettel kapcsolatban azért felmerült a kérdés: mivel lenne jobb, mint a szőlész-borász érdekképviseletek által életre hívott, éppen felszámolás alatt álló, a bortársulatéhoz hasonló céllal létrejött Bormarketing Kht.

Valamit márpedig tenni kell - értett egyet az ágazat minden szereplője, de még a tanácskozáson szintén megszólalt politikus és közgazdász is: előbbi Font Sándor, az Országgyűlés mezőgazdasági Bizottságának fideszes elnöke, utóbbi Bogár László egyetemi tanár. A jogi szabályozás átláthatatlan, a bortermelés teljes folyamata során olyan sok szabályt kell betartani, hogy gyakorlatilag mindenki büntethető válik, nincs, aki tökéletesen tudná végezni a feladatot. A szőlőtőkék száma drámaian csökkent az elmúlt években, s az import borok térnyerése sem segített a helyzeten. Miközben a magyarok egyre szívesebben isznak hazai bort, számolni kell a csalókkal is, akik ezen felbuzdulva Olaszországból importált, a magyarnál rosszabb borokat adnak el saját termékként. Az ágazat helyzetbe hozására a bortestület létrehozásán kívül felmerült a legális foglalkoztatottság növelése, a helyi értékesítés lehetővé tétele, az osztrák törvénykezés példáinak átvétele és a szakmai összefogás erősítése is.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek