Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Évről évre Görögországnyi erdőterület tűnik el a Föld színéről - számol be a FAO jelentése. A fák borította területek sorsa tőlünk távoli területeken dől el, de az erdőirtás megállítása közös érdekünk.
Erdőtörvényről, európai uniós erdőpolitikáról, a hazai erdők védelméről hallani néha-néha a hazai sajtóban. Persze, hiszen nekünk elsősorban a helyi erdők a fontosak - azt azért nem árt tudni, hogy az egész világra hatással lévő ügyek tőlünk távol történnek. Dél-Amerika, Afrika és Ázsia óriási területein zajlanak az erdő-háborúk: fák nőnek és dőlnek tömegével. Az ENSZ élelmezési és mezőgazdasági szervezete, a FAO a napokban tette közzé azt a jelentését, melyből kiderül: csökkent az elmúlt években a fakitermelés a világon, így már "csupán" egy Görögországnyi területű erdő tűnik el évente. Az elmúlt tíz évben 130 millió hektárral, míg az azt megelőző tíz évben 160 millió hektárral lett kevesebb az erdőterület. A nettó erdőveszteség - azaz a kivágott mínusz a telepített erdők - átlagosan évi 5,2 millió hektárra rúg a korábbi évi 8,3 millió hektárhoz képest.
A számottevő csökkenés az egyre növekvő tudatosságnak köszönhető - derül ki a jelentésből. Az elmúlt évtizedben csaknem 80 ország újította meg erdőtörvényeit vagy hozott új szabályozást, s sok állam helyi közösségek gondozására bízta az erdőket a fenntarthatóság érdekében. Tíz év alatt 94 millió hektárral bővült a védett, nemzeti parkokban található erdők területe, ezek ma az összes erdő 13 százalékát teszik ki. A fő fakitermelő országok tudatosan csökkentették az erdőirtást: míg Indonéziában a ’90-es években átlagosan 1,9 millió hektárnyi fát vágtak ki minden évben, ez 2000 és 2010 közt évi átlag félmillió hektárra csökkent. Hasonló, bár kisebb erőfeszítéseket tett a szintén a fakitermelés élvonalába tartozó Brazília is: évi 2,9-ről 2,6 millió hektárra csökkentette a termelést. Dél-Amerikában még így is évi 4 millió, Afrikában évi 3,4 millió hektár erdő veszik el évente. Az erdőirtás csökkenésével párhuzamosan Ázsia több országa is óriási fatelepítésekbe kezdett, ami szintén rengeteget számít a nettó erdőveszteség szempontjából.
A pozitív változás mellett azt sem szabad elfelejteni, hogy a változás nem lesz feltétlenül tartós - hívja fel a figyelmet Mette Loyche Wilkie, a FAO munkatársa. A Kínában, Indiában, Vietnamban zajló nagy erdőtelepítések véget érnek ugyanis a következő évtized végére, így a kedvező trend nem marad állandó, ha nem teszünk újabb erőfeszítéseket. Ma a szárazföld csaknem egyharmadát, 4 milliárd hektárt borít erdő a Földön. A fák 289 milliárd tonna szén-dioxidot kötnek meg, ez 2000 és 2010 közt 5 tonnával csökkent. Bár a szén-dioxid okozta klímaváltozás mindenkit érint, az erdőterületek változásai elsősorban a fent említett kontinenseken történnek: a FAO jelentése szerint 2000 és 2010 közt a "fejlett világ" országaiban nem változott jelentősen az erdőterületek nagysága. Észak- és Közép-Amerika stagnál, Európában, ha nem is sokkal, de több lett az erdő borította terület.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu