Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Miközben a gazdálkodásra mint veszteséges üzletre tekintenek általában a románok, az ágazatban számos külföldi vállalkozó látott-lát fantáziát. A külföldiek többnyire gabona és burgonya termesztésével, valamint tejtermeléssel foglalkoznak keleti szomszédunkban – derül ki a bukaresti Adevarul lap cikkéből.
Listavezetők e tekintetben a ’90-es évek elején már jelentkező olaszok: több mint 300 000 hektárnyi területen gazdálkodnak – ez Románia művelt területének, azaz 9,4 millió hektárnak a 3,1%-a. A talján vállalkozások különféle gabonák – köztük rizs – termelésével, valamint tojótyúkok tenyésztésével foglalkoznak. 2009-ben a szomszédos országban mintegy 28 000 (!) aktív olasz céget tartottak számon, amelyek közül 1300 vállalat a mezőgazdaságban tevékenykedik.
Második helyen a kicsit később, 2004 tájékán ébredő dánok állnak. A Romániában gazdálkodó mintegy 30 vállalkozás összesen csaknem 150 000 hektár szántófölddel rendelkezik – ez sem elhanyagolható arány, az ország megművelt mezőgazdasági területeinek 1,5%-a. A vikingek földművelő leszármazottjai leginkább a különféle gabonafélék termesztésével foglalkoznak.
Mivel Hollandia mezőgazdasági területe meglehetősen kicsi a népességhez képest (820 000 hektár), ezért az ottani vállalkozók is felfigyeltek a romániai agrárium kínálta lehetőségekre. A holland farmerek 1999 óta tevékenykednek szomszédunkban – elsősorban zöldségtermesztéssel foglalkoznak, valamint 8 tehénfarmot működtetnek. Igaz, hogy a két előbbihez képest az általuk művelt terület elenyésző: összesen mintegy 1500 hektár.
A legnagyobb arányban a bánsági Krassó-Szörény megye területén gazdálkodnak külföldiek: itt az osztrák, olasz, belga és spanyol farmerek 20%-át művelik a csaknem 400 000 „agrárhektárnak”.
A romániai földek megvásárlási lehetőségeiről korábban írt cikkünket olvashatja itt.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu