Románok viszik a magyar tejfölt, mint a cukrot

Megtorpanni látszik a nyerstej termelői árának január óta tartó óvatos emelkedése. Az Agrárgazdasági Kutatóintézet (AKI) legfrissebb tejpiaci jelentése szerint márciusban a termelői árak átlagosan 68 forint körül alakultak kilogrammonként és már csak 0,4 százalékkal növekedtek az előző hónaphoz képest.

Gazdanet2010. 04. 22. csütörtök2010. 04. 22.
Románok viszik a magyar tejfölt, mint a cukrot

Bár az elmúlt hónapokban enyhült némiképp az európai túltermelés és hozzávetőleg két százalékkal emelkedtek az uniós termelői átlagárak, a magyar exportárak mintegy három százalékkal, kilogrammonként 66,9 forintra estek február óta és elmaradnak a belföldi áraktól is.

Változott az exportálók összetétele is: a feldolgozói nyerstejkivitel 19 százalékkal esett vissza, miközben a termelői és kereskedői export egy hónap alatt 11 százalékkal bővült. Ennek hátterében a némiképp mérséklődő hazai feldolgozói felvásárlás mellett az áll, hogy a termelőket közvetlenül keresik meg román, szlovén vagy olasz feldolgozók. Ez a tendencia számos kockázattal és bizonytalansággal jár és eddig az exportáradatok nem támasztották alá egyértelműen a pozitív hatását, főleg ha azzal a biztonsággal számolunk, amit egy hazai feldolgozóval szerződve el lehet érni - mondta a Napinak Kovács László, a Tej Terméktanács elnöke.

Élénkülni kezdett az export is: az Agrárgazdasági Kutató Intézet elemzése szerint a sajt és túró kivitele januárban 64 százalékkal bővült, a joghurté 4, míg a tejfölé már 38 százalékkal ugrott meg 2008 januárjához viszonyítva. Utóbbit főleg Romániába exportáljuk, de az uht-tej és egyéb tejtermékek esetében is egyre inkább felértékelődik a Balkán. A feldolgozók csak lassan tudják visszafoglalni a belföldi piacot, ezért a túlélés érdekében próbáljuk a feldolgozott termékek exportjával kompenzálni a piacvesztést - mondta Kovács.

A balkáni tejhiány enyhítése mellett lényegében az 1960-as évek mediterráneumbeli piacait igyekeznek újra kiépíteni a magyar feldolgozók, az adatok alapján nem is sikertelenül. Az elnök szerint ennek a törekvésnek egyelőre kedvez a forint-euró árfolyam, de további erősödést vagy hazai adóterhelést, illetve banki, exportbiztosítási költségnövekedést már nem viselnének el a cégek. A Közel-Kelet óriási lehetőségeket kínál a gyártóknak, és még mindig érződik a dán prófétarajzok miatti Nyugat-Európa-ellenesség, amit a javunkra fordíthatunk - tette hozzá Kovács László.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek