Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Új támogatáshoz juthatnak az őshonos háziállatokat tenyésztő gazdák: a két éve készülő végrehajtási rendelet igyekszik elismerni a kimagasló munkát végző tenyésztőket úgy, hogy a legjobb egyedek magasabb támogatásban részesülnek. A tenyésztőszervezetek meghatározó szerephez jutnak.
Évek óta készült a védett őshonos háziállatok támogatásáról szóló FVM-rendelet: a hosszas egyeztetés eredménye április 15-én vált hatályossá. Lényege, hogy három kategóriára osztja az állományt: elit vagy nukleusz, fajtafenntartó, és árutermelő állományra. Támogatásban az előbbi két kategóriába tartozó egyedek részesülnek. A besorolás szempontjait és a fajták tenyésztésének, tartásának, takarmányozásának részleteit a tenyésztőszervezetek által kidolgozott és a tagok által végrehajtott tenyésztési programok tartalmazzák.Az egyedek minősítését a tenyésztőszervezetek évente végzik majd.
A fajtafenntartó egyedek után fizethető támogatás a nukleusz támogatás mértékének 55-60%-a. (Szürkemarha esetében például 160 eurót igényelhetnek a tenyésztők a fajtafenntartó, és 284 eurót a nukleusz egyedekre, mangalicánál 78 és 150 eurót.)
A jogszabály kidolgozásában nagy szerepet játszott a Magyar Állattenyésztők Szövetsége. A szervezet ügyvezető igazgatója, Dr. Wagenhoffer Zsombor a Szabad Földnek elmondta: a rendelet késedelemmel lép hatályba, viszont felnőttnek ismeri el a tenyésztőket és a tenyésztőszervezeteket. A jogszabály késése többek között annak köszönhető, hogy nem akartak rossz alkukat kötni, így végső soron egy igazságosabb támogatási rendszert sikerült létrehozni, mint az elmúlt öt évben nyújtott támogatás. Menet közben az is nyilvánvalóvá vált, hogy a tenyésztők kérései megfelelnek az európai normáknak: például vitájuk volt a minisztériummal abban, hogy lehet-e támogatni az állományok növelését. Kiderült, hogy a Brüsszel által megadott keretszámokhoz képest – az a létszám, ameddig egy állatfaj védettnek minősül – a legnépesebb őshonos magyar fajta is csak a huszonöt százalékot éri el. Ez alól egyedül a magyar szürke fajta kivétel, ahol reális lehetőség van a létszámkeret kitöltésére. Ráadásul a támogatást 80 százalékban uniós forrásból folyósítják, ahhoz csak minimális nemzeti forrás társul. Lehetőség van arra is, hogy az unió által meghatározott legnagyobb fajlagos, egyedenkénti támogatástól (200 euró/állategység) objektív és számszerű adatokkal alátámasztva eltérjenek. Ezért nyújtható egy magyar szürke nukleusz egyedre 200 helyett 284 euro, ami a modern fajtákhoz képest keletkező többlet kiadást, illetve elmaradt bevételt hivatott kompenzálni.
A támogatási kérelmeket május 1. és 31. között kell benyújtani az MVH-hoz.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu