Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Sok fiatal, kezdő gazdálkodó érdeklődne a fenntartható gazdálkodás, a biotermelés iránt, de nincs honnan megtanulnia az alapokat. Vidékre kivonuló családok, érdeklődő diákok és tanulni vágyó haladók is kipróbálhatják az önkéntes-programot, amit egy nemzetközi szervezet kínál.
Fizetést nem, csak szállást, étkezést és tapasztalatokat kapnak azok az önkéntesek, akik részt vesznek a WWOOF, azaz nyers fordításban a Lehetőségek Világszerte Organikus Farmokon elnevezésű hálózat programjában - írja a Gazdakör. A hálózat 1971-ben Angliából indult, biogazdálkodókat és önkénteseket gyűjt, és segít nekik egymásra találni: a gazdáknak elkél a segítő kéz a farmokon, az önkéntesek pedig megtanulhatják az alapokat, amikkel hazatérve önálló biotermelésbe kezdhetnek. Ez persze nem kötelező, sokan csak az élmény vagy az utazás kedvéért jelentkeznek és vesznek részt a legkülönfélébb mezőgazdasági munkákban. Önkénteseket fogadó farmokat a WWOOF hálózatában ma már valamennyi földrészen találunk, a szomszédos országok állattenyésztőitől a brazil kávéültetvényeken át a japán rizsföldekig. Az egyetlen kikötés, hogy a jelentkező önkéntes legyen legalább 18 éves - ez persze nem zárja ki, hogy szülők a gyerekeiket is magukkal vigyék, de erre csak a vendéglátó beleegyezésével van lehetőség.
Bizonyos országokban, így most már Magyarországon is, a WWOOF helyi szervezetet is üzemeltet. Ezeknek az országos tagszervezeteknek a feladata, hogy koordinálják az adott ország vendéglátó gazdálkodóit és az információkat eljuttassák a jelentkező önkénteseknek. Ezek az országos szervezetek olykor pénzt is kérnek a tagságért és a kínált biztonságért - a magyar szervezet például az ingyenesek közé tartozik. A jelentkezőnek abban az országban kell regisztrálnia magát, ahol dolgozni szeretne - így a magyar tagszervezetnél azok regisztrációit várják, akik Magyarországon dolgoznának, de ők lehetnek magyarok is, a hálózat nem zárja ki a belföldi önkénteskedést.
A WWOOF magyar szervezete honlapján tíz fogadó gazdálkodást listáz, van köztük Dráva-környéki és Balaton-felvidéki gyümölcstermesztési munka, Pécs környéki növénytermesztés, állattartás, sajtkészítés és felújítási munkák, sőt, vályogház-építés, kertültetés, sajtkészítés, szélerőmű-barkácsolás Pest megyében. A Dél-Alföldön kerti munkákat lehet végezni, erdőt és állatokat gondozni, sajtot készíteni, kenyeret sütni. A Bakony egyik gazdaságában a kert, a gyümölcsös és az állatállomány ellátásához várnak közreműködőket, a Balaton-felvidéken találunk szürkemarha-tartó, gabona- és gyümölcstermelő gazdaságot, ahol elkél a segítő kéz. Az Alpokalján organikus zöldség-és gyümölcstermesztéshez, tereprendezéshez, fűnyíráshoz, takarításhoz, felújításhoz várnak önkénteseket. A legegyedibb munka a magyar kínálatban a rackagyapjú-feldolgozás, amiben egy Tisza-környéki pár vár segítséget, de akad náluk zöldségeskert, épülő szabadtéri sütő, birkaól is, és gyümölcsöt és zöldséget is tesznek el nyárra az önkéntesek segítségével. A legérdekesebb lehetőség mégis inkább a bakonybéli: itt a bencés monostor szerzetesei fogadnak önkénteseket, akiknek a gyógynövény-földek gyomlálása, az ültetés, kapálás, szüretelés és fűnyírás a feladata.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu