Április volt az utolsó, békés hónap

Vélhetően április volt az utolsó olyan hónap ebben az évben, mikor a gyümölcsfélék árcsökkenéséről számol be a statisztika. Mert a KSH legfrissebb elemzéséből az derül ki, hogy negyedével volt olcsóbb a gyümölcs mint egy évvel korábban, és még a sertés ára is esett.

GazdanetO. Horváth György2010. 06. 15. kedd2010. 06. 15.
Április volt az utolsó, békés hónap

A KSH az első négy hónapot vizsgálva kiderítette, hogy az agrártermékek termelőiár-szintje 0,2 százalékkal mérséklődött az egy évvel korábbihoz viszonyítva. A növényi termékek 1,2 százalékkal drágultak, az élő állatok és állati termékek ára 2,6 százalékos csökkent. Vagyis messze már az idő, mikor minden drágult, akár 20-23 százalékkal is.

2009 áprilisához képest az agrártermékek termelői ára idén áprilisban 5,7 százalékkal csökkent a KSH adatai szerint, ezen belül a növényi termékek árszínvonala 6, az élő állatoké és állati termékeké 5,3 százalékkal esett vissza – például a vágósertés ára a tavaly júliusi, 340 Ft/kg-os csúcs után már csak 271 Ft/kg volt. A gyümölcsök termelői ára 25,5%-kal esett vissza – ami egyben az alma termelői piacon való értékesítési árának csökkenését is mutatja, hiszen ebben az időszakban nem történik gyümölcsfeldolgozás, és más hazai gyümölcsöt sem értékesítenek még nagy tételben.

Az agrártermékek termelőiár-szintje tavaly január-áprilisban 27,8 százalékkal mérséklődött, ami a növényi termékek árszínvonalának 37,4, valamint az élő állatok és állati termékek árainak 4,1 százalékos csökkenéséből adódott.

Tavaly áprilisban a mezőgazdasági árak 19,9 százalékkal csökkentek 2008 áprilisához képest, ezen belül a növényi termékek árszínvonala 27,1, az élő állatok és állati termékeké 2 százalékkal esett vissza.

Az idei fagy, vihar és vízkárok miatt azonban vélhetően az április volt az utolsó hónap, mikor jócskán esetek a gyümölcs árak. A terméktanács szerint 30-40 százaléknyi kieséssel lehet egyes termékeknél számítani, azaz hiány alakulhat ki, ami emelheti az árakat. Nagy kérdés persze, hogy milyenek lesznek az import lehetőségek. Vagyis lesz-e megfelelő áron behozható termék. A környező országokból aligha, ugyanis ők is a miénkhez hasonló csapások hatásaival küzdenek.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek