Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Csaknem húszezer naposcsibét osztott szét 456 család között a dévaványai önkormányzat. Takarmányt is adtak, hogy könnyebb legyen felnevelni a vasárnapi ebédhez valót. Végegyházán tyúkokkal segítik a rászorulókat.
Földvári Ignácék dévaványai portáján ötven kiscsirke kapirgál. Az öttagú család számára nagy segítség, hogy ingyen juthattak hozzá az apró szárnyasokhoz. - A polgármesteri hivataltól kaptuk a csibéket, s negyven kilogramm tápot is adtak a felnevelésükhöz - mondta a háromgyermekes édesanya, miközben ennivalót szórt a jószágoknak. Ha felnőnek, nem vágjuk le mindet, néhány jércét meghagyunk tyúknak, hogy legyen mindig tojás a háznál - számolt be a beol.hu.
A Földvári család egyike annak a 456 dévaványai rászorulónak, akik lehetőséget kaptak arra, hogy saját maguk neveljék fel a húslevesbe valót.
- Felhívásunkra csaknem ötszázan adtak be kérelmet. Az egyedülállóknak 25 csirkét és 20 kilogramm takarmányt, a családoknak pedig 50 csirkét és 40 kilogramm takarmányt szállítottunk ki - tájékoztatott Ambrus Ignác, a dévaványai polgármesteri hivatal közfoglalkoztatás-szervezője. Hozzátette: csupán néhány kérelmet utasítottak el, azt is azért, mert előfordult, hogy egy családon belül többen is benyújtottak igénylést. A költségek egy részét a szociális földprogram keretében nyert támogatásból, nagyobb részét pedig az önkormányzat saját büdzséjéből fedezik.
Ambrus Ignáctól megtudtuk: kiszállítás előtt megnézték, tudják-e biztosítani az igénylők a megfelelő tartási körülményeket.
A továbbiakban is ellenőrzik majd, miként gondoskodnak a csirkékről, ugyanis az állatokat hathetes korukig kötelező tartani, csak utána kerülnek át a támogatottak tulajdonába. Az addig esetlegesen elhullott csirkékről állatorvosi igazolást kell felmutatni.
A dévaványai önkormányzat nem először hirdetett hasonló támogatási akciót. Tavaly is csirkéket adtak a rászorulóknak, igaz, akkor még jóval kevesebben jelentkeztek, idén jelentősen megnőtt az érdeklődés. Korábban az önkormányzatnak saját mangalicatelepe volt, s az ottani szaporulatból juttattak a rászorulóknak.
Végegyházán 2006 óta kapnak a legrászorultabbak a szociális földprogram keretében az egyik évben előnevelt csirkét, máskor pedig tojótyúkot.
- Idén száznegyven családnak tudtunk tizenhat-tizenhat tojótyúkot adni. Mellé, a tartásuk segítése érdekében - mivel az adományban részesülő családoknak a jószágok etetése is gondot jelentene - negyven kilogramm takarmányt is juttattunk -tudtuk meg Varchó Istvántól.
A polgármester beszélt arról is, a tyúkok a település legszegényebb családjaihoz kerültek. Nagycsaládosok, egészségkárosodott végegyháziak kapták, akiknél az egy főre jutó jövedelem még csak meg sem közelíti a létminimumot.
A fogadtatásról Varchó István annyit mondott: vegyes. Egyesek keveslik a segítség ezen formáját, többet szeretnének. Ám a többség nagyon örül a tyúkoknak. Mint fogalmazott, vannak olyan családok, ahol az egyik napi főétkezést, főként a reggelit, az udvarban kapirgáló tyúkok tojta tojás jelenti. Más forrásból úgy tudják, akadnak, akik kotlóst ültetnek, így szaporítják az állományukat, hogy hús is minél többször kerüljön az asztalra. Ám olyan is volt, aki pénzért eladta a tyúkokat és a takarmányt.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu