Nagy bajban vannak keleten

Magyarország lakosságának hatszorosa, 60 millió ember víz- és élelmiszerellátása forog kockán a Himalája gleccsereinek olvadása miatt. Ázsiában sürgős volna az alkalmazkodás.

GazdanetIlijin Kinga2010. 06. 25. péntek2010. 06. 25.
Nagy bajban vannak keleten

Holland kutatók vizsgálták a Himalája és a Tibeti-fennsík gleccsereiből táplálkozó ázsiai folyókat - írja a Greenfo. A tudósok megállapították, hogy míg a Gangesz, a Jangce és a Sárga-folyó aránylag kevés vizet kap a gleccserekből, a Brahmaputra és az Indus folyók vízellátásában ezek óriási szerephez jutnak. Különösen igaz ez az Indusra, aminek a vizétől Pakisztán szinte teljes búza-, gyapot- és rizstermése függ. Ha a klímaváltozás hatásai miatt a gleccserek visszahúzódnak, a kutatók számításai szerint 60 millió embernek kell szembenéznie a víz- és élelmiszerhiánnyal.

Eközben a Sárga-folyó alsó folyásánál még jó szolgálatot is tehet a mezőgazdaságnak a klímaváltozás, de ehhez szükség van a vízügyi infrastruktúra kiépítésére is. A kutatás eredményeiből összességében is azt a következtetést vonták le a kutatók, hogy az érintett területeken mielőbb alkalmazkodni kellene a várható hatásokhoz - mindenekelőtt a mezőgazdaságnak. Szárazságtűrű növényfajtákkal, a vízgazdálkodás megreformálásával, a csökkenő vízfogyasztás ösztönzésével érhetők el eredmények - állítják a holland tudósok, akiknek saját hazáját is fenyegetik a klímaváltozás okozta hatások. Igaz, náluk nem annyira a szárazsághoz, mint inkább a tengerszint-emelkedéshez kell hosszú távon alkalmazkodnia a lakosságnak.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek