Máshol sincs elég gabona

Nem csak Magyarország gabonatermését tizedelte meg az időjárás. A régióban a viharok és áradások, Nyugat-Európában inkább az aszály pusztított a földeken. A globális gabonatermés is kevesebb lesz a becsültnél.

GazdanetIlijin Kinga2010. 07. 12. hétfő2010. 07. 12.
Máshol sincs elég gabona

Az elmúlt napokban-hetekben többször is hallhattuk, olvashattuk: nem kell aggódni a kenyér ára miatt, hiszen, ha nálunk nem is terem különösebben sok gabona az idén, a környező országok bőséges termése miatt nyomottak maradnak az árak. Az elmúlt néhány hét nemzetközi híreiből ugyanakkor az derül ki, hogy másutt sem sokkal jobb a helyzet.

Lengyelországban hozzánk hasonlóan a víz okozta a legtöbb problémát – pesszimistább becslések szerint akár 1,5 millió tonna is lehet a gabonaveszteség, amit most az aszály is tetéz. Csehországban 10-15 százalékkal esett az áradások miatt a korábban becsült gabonahozam, a nedves időben ráadásul sok gazda nem védekezett megfelelően, így a betegségek tovább csökkenthetik a termést. Szlovákiában 300 ezer hektár mezőgazdasági területet mosott el a víz, ebből 60 ezer hektáron termett búza. Romániában 60 ezer hektárnyi mezőgazdasági területen pusztított áradás, a búzatermés a jelenlegi becslés szerint 6 millió tonna körül alakul – ez több, mint a tavalyi 5,2, de kevesebb, mint a korábban becsült 6,7 millió tonnás hozam.

Az Európai Unióban a tavalyi 293 millió tonnás gabonahozamhoz képest az idén csak 283 millió tonnára lehet számítani – igaz, ha csak a búzát nézzük, valamivel jobb a helyzet. A tavalyi 130,6 millió tonna után most 132,2 millió tonnányi lehet a termés, ami azonban kevesebb, mint a korábban becsült 133 millió tonnás mennyiség. Ami egész Európát illeti, a gabonatermés a tavalyi 307,7 tonnához képest az idén csak 298 tonna körül alakul majd.

Európán kívül sem szívderítő a helyzet. Az Egyesült Államok mezőgazdasági minisztériuma (USDA) néhány napja kiadott előrejelzésében 7,5 millió tonnával csökkentette becslését a globális gabonahozamra vonatkozóan. A termés szinte csak az Egyesült Államokban és Kínában nőtt, de nem tudja ellensúlyozni azt a hozamcsökkenést, amit a világ egyéb országaiból, így az Európai Unióból, Kanadából, Oroszországból és a Független Államok Közösségéből (a volt Szovjetunió tagállamainak nagy része), Indiából és Törökországból jelentettek.

Visszatérve a kenyér árához: könnyen előfordulhat, hogy a fentiek ellenére sincs miért aggódnunk. Ez azonban nem annyira a környező országok remek termésátlagának köszönhető, hanem annak, hogy a legtöbb gabonatermelő államban még így is több lesz a termés, mint a helyi fogyasztás. S ami még ennél is többet számít: a hírek szerint tavalyról bőven maradtak tartalékok a raktárakban. Egyelőre nem kell hát félnünk a beköszöntő szűk esztendőtől.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek