Négymilliárd erjedő gázokra

Szarvason elhelyezték Magyarország legkorszerűbb és legnagyobb biogázüzemének alapkövét. Az Aufwind Schmack Első Biogáz Kft. 3,9 milliárd forint értékű – közel 500 millió forintos EU-támogatással – megvalósuló beruházásában közreműködik a szarvasi székhelyű Gallicoop Pulykafeldolgozó Zrt.

GazdanetO. Horváth György2010. 07. 17. szombat2010. 07. 17.

Kép: Kecskemét, 2009 október 01. Biogáz üzem. Fotó: Ujvári Sándor

Négymilliárd erjedő gázokra
Kecskemét, 2009 október 01. Biogáz üzem. Fotó: Ujvári Sándor

Nemcsak a város, hanem a közép-európai régió viszonylatában is olyan példaértékű projekt indult el, amely komplex módon szolgálja a gazdasági, környezetvédelmi és agrokulturális célokat. A 4,2 MW (megawatt) teljesítményű, 2011-ben induló biogázüzem alapkövét a beruházók és projektpartnereik mellett Domokos László, az Állami Számvevőszék elnöke, valamint Bencsik János, a Nemzetgazdasági Minisztérium belgazdaságért felelős államtitkára helyezte el.

Habár az utóbbi időben megnőtt a biomassza, azon belül is a biogáz iránti kereslet az Európai Unióban, Magyarországon még kevésbé elterjedt, pedig az ország adottságai megfelelőek hozzá (például Németországban hozzávetőlegesen 5 000, Magyarországon pedig jelenleg 10 mezőgazdasági biogáz kiserőmű termel, 5 áll indulás előtt, további 20 pedig épül). Németország vezető biogáz fejlesztő- és üzemeltető vállalata, az Aufwind Neue Energien GmbH Szarvason építi fel Magyarország legnagyobb (4,2 MW villamos teljesítményű) és legkorszerűbb biogázüzemét. A beruházó cég ügyvezető igazgatója, Ferdinand Schmack az üzem alapkőletételi ünnepségén elmondta, hogy „szeretnénk nagyobb figyelmet generálni ennek a megújuló energiaforrásnak, mert multifunkcionális: áramot és hőt is termel, lehet vele szárítani, fűteni, hűteni. Emellett a biogáz feldolgozása után járművek esetében üzemanyagként is felhasználható, valamint betáplálható a földgáz-hálózatba is.”

A beruházást megvalósító Aufwind Schmack Első Biogáz Kft. komplex térségfejlesztést hajt végre, hiszen az ott keletkező, másra fel nem használható hulladék környezetbarát feldolgozása válik megoldottá. Ez évente a következő mennyiségeket jelenti:
31 ezer tonna sertéshígtrágya
20 ezer tonna sterilizált vágóhídi hulladék
1,6 ezer tonna szennyvíz zsíriszap, szennyvíziszap
17 ezer tonna pulyka almostrágya
5,5 ezer tonna szarvasmarha almostrágya
20 ezer tonna tejsavó és flotátumiszap

A fentiek mellett 18 ezer tonna silózott cukorcirkot és 19 ezer liter technológiai higítóvizet is felhasználnak. Az üzemben előállított energiamennyiség évente nagyjából 1,5 millió m³ földgáz kiváltására elegendő.) A biogázüzemben megtermelt biogázt egy 4 km hosszú gázvezetéken keresztül szállítják a Gallicoop Zrt. telephelyén megépítendő kiserőműbe.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek