Baj lehet a jövő évi repcével!

Nagyon úgy néz ki, hogy az idei csökkent hozamok után jövőre sem jók kilátások a repcénél. Most a vetéssel van baj, ugyanis lényegét tekintve már alig érdemes vetni. Az időjárás miatt viszont eddig csupán a tervezett terület 60 százalékán sikerült elvetni a repcét – állapítja meg a Magyar Agrárkamara szeptember elején-én lezárt felmérése.

GazdanetO. Horváth György2010. 09. 18. szombat2010. 09. 18.

Kép: Repce, Brassica napus, keresztesvirágúak - értékes ipari növény, magjából olajat ütnek, repceolaj, repceföld Gyömrö határában, alternativ energiahordozó, mezögazdaság, benzin, autó, kocsi, forgalom, közlekedés, környezetszennyezés 2009.05.02. fotó: Németh András Péter

Baj lehet a jövő évi repcével!
Repce, Brassica napus, keresztesvirágúak - értékes ipari növény, magjából olajat ütnek, repceolaj, repceföld Gyömrö határában, alternativ energiahordozó, mezögazdaság, benzin, autó, kocsi, forgalom, közlekedés, környezetszennyezés 2009.05.02. fotó: Németh András Péter

Augusztus vége óta néhány nap kivételével szinte folyamatosan esett. Ez a szántók jó részén lehetetlenné tette a mezőgazdasági munkát, így a repce vetését is. A repce vetési munkálatainak elvégzését, azonban nem kizárólagosan az idei csapadékos időjárás határozza meg. Sokkal nagyobb problémát okoz ez a csapadékmennyiség azoknál a termelőknél – a hosszabb ideje víz alatt lévő területektől eltekintve - akik nem végeztek több éve altalajlazítást, ezzel segítve a talaj jobb vízgazdálkodását.

A szakemberek és a szakirodalom szerint az őszi káposztarepce vetés ideje augusztus 25. és szeptember 20. közé tehető. Ezen belül is az optimális időszak elég szűk: augusztus 25. és szeptember 5 – bár az ország egyes részein a tapasztalatok a szeptember eleji vetést tartják igazán megfelelőnek. Ugyanakkor szeptember 20. után viszont már nem is nagyon érdemes vetni, aki ezt teszi kockázatot vállal, hogy a növény nem erősödik meg a fagyokig, vagyis nem fejleszt 8-10 leveles tőlevélrózsát. Az ennél gyengébb növény könnyen kifagy.

A Magyar Agrárkamara szakértői felmérést végeztek az egyes megyékben és a beérkezett – nem teljes körű – adatok alapján az látszik, hogy a termelők szándékaikhoz képest a vetést csupán a terület 60 százalékán tudták elvégezni. Ez pedig eleve kedvezőtlenül befolyásolja a jövő évi termés összmennyiségét.
 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek